OLED – nowa technologia obrazu

Od pewnego czasu dość często słyszymy o tak zwanej technologii OLED, zastosowanej w np. telewizorach. Czym ona jest? Co nam daje i na co pozwala? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w kilku poniższych punktach.

  1. Czym są diody OLED? Są to zwykłe diody luminescencyjne, które w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek są zbudowane ze związków organicznych. Półprzewodnikowa warstwa organiczna znajduje się pomiędzy dwoma elektrodami, z których jedna jest katodą a druga anodą. Cały ten zestaw znajduje się na specjalnym podłożu, wykonanym ze szkła.

  2. Jak to działa? Po przyłożeniu napięcia do elektrod, cały układ a szczególnie wewnętrzna warstwa półprzewodnikowa zaczyna się znajdować w tak zwanym stanie pobudzenia. Następnie, po zaniku tego wysokoenergetycznego stanu, przez wewnętrzną warstwę przepływa prąd elektryczny, doprowadzając do jej świecenia. W zależności od tego jakie materiały zostały wykorzystane w półprzewodniku, może on świecić w różnych barwach.

  3. Czym się różni oświetlenie typu OLED od oświetlenia typu LED? Z pewnością pierwszą bardzo dobrze zauważalną różnicą jest sam wygląd takiego źródła światła. Diody LED to punkty świetlne. W przypadku systemu OLED, mamy do czynienia z specjalnymi płaskimi panelami. Poza tym, jak już to było wspomniane wcześniej, obydwa systemy różnią się od siebie składem półprzewodnika. W przypadku diod LED mamy do czynienia z materiałami opartymi w swej konstrukcji na specjalnych kryształach zbudowanych z form nieorganicznych. Jeśli chodzi o system OLED, mamy tu półprzewodniki oparte na materiałach o formie organicznej. Różnicę widać też w samym świetle emitowanym przez obydwa źródła. Diody LED emitują światło znacznie ostrzejsze, które negatywnie wpływa na ludzkie oko. Diody OLED emitują światło spokojniejsze i bardziej rozproszone. Są więc znacznie bardziej przyjazne dla oka, tym samym nie szkodząc mu tak bardzo. Widać to chociażby w wyświetlaczach OLED, które skutecznie wypierają ekrany oparte na przykład na ciekłych kryształach (LCD). Coraz częściej wyświetlacze OLED pojawiają się również w połączeniu z diodami LED. Prawda jest taka, że każde z tych źródeł światła nie może być zastąpione przez drugie. Każde z nich ma specyficzną charakterystykę, idealną dla różnych elementów oświetleniowych, w związku z czym po prostu nie da się ich zastąpić.

 

AGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj sprzęt RTV wiodących marek: Samsung, Sharp, LG, Electrolux, Panasonic i innych.

30 marca 2017