Na jakim etapie budowy montować podłogi?

Urządzanie wnętrz to etap, na który każdy czeka z niecierpliwością. Kiedy przychodzi odpowiedni moment na ułożenie podłogi?

W przypadku podłóg drewnianych, mogą być one układane dopiero po zakończeniu wszelkich prac związanych ze stanem surowym, czyli po zakończeniu prac budowlanych wewnątrz budynku, położeniu instalacji oraz wyszpachlowaniu i pomalowaniu ścian.

Zazwyczaj jest to kilka tygodni po wylaniu podłogi, a dokładnie po osiągnięciu właściwej, dopuszczalnej wilgotności. Poziom wilgotności najlepiej zmierzyć za pomocą specjalnego, przeznaczonego do tego celu urządzenia.

Jeśli w domu ułożone jest ogrzewanie podłogowe, musi być ono najpierw uruchomione, sprawdzone. Ważna jest również kontrola termostatów oraz sprawdzenie maksymalnej temperatury. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ znacznie trudniej dokonać poprawek, kiedy podłogi są już ułożone.

Oprócz ułożonego ogrzewania podłogowego również ściany muszą być już pomalowane lub wytapetowane.

Po ułożeniu podłóg instaluje się jedynie drzwi wewnętrzne z futrynami, które musimy dopasować do poziomu podłogi.

Terakotę można układać po 14-28 dniach. Nawet jeśli wydaje nam się, że wcześniej jest to już możliwe, nie można przyspieszać tej czynności. Podłoga w tym czasie pracuje i wcześniejsze położenie płytek może prowadzić do ich pękania lub odspojenia.

Warto zatem odczekać min. 2 tygodnie, podczas których podłoga powinna być prawidłowo pielęgnowana i wentylowana. Jeśli proces ten przebiegnie bez zakłóceń, po upływie 14 dni można podjąć próbę układania podłogi.

30 marca 2017