Malujemy ściany: okno w pokoju, a kolorystyka pomieszczeń

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ustawienie okien na konkretną stronę świata lub liczba okien w pomieszczeniu ma znaczenie przy malowaniu ścian. Wiąże się to z faktem, iż zależnie od ilości okien pomieszczenie może być mniej lub bardziej doświetlone, jak również, w przypadku zwrócenia okien na konkretną stronę świata, pomieszczenie może dodatkowo przez większą część dnia być ciemne, lub jasne. Z tego też względu konieczne jest użycie odpowiedniego koloru farby, aby optycznie powiększyć lub pomniejszych pomieszczenie. Pokażmy techniki, jak sobie z tym radzić.

Użycie odpowiednich barw

Każdy kolor może wyglądać zupełnie inaczej w różnym oświetleniu. Połączenie światła i koloru farby jest bardzo ważne przy malowaniu ścian, ze względu na odbijanie się światła i zupełnie inny jego odbiór. Dlatego tak ważne jest, aby malując pomieszczenia brać pod uwagę światło, jakie w nim panuje. Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie wydawało się optycznie większe wówczas musimy zastosować jasne kolory, od których odbija się światło, takie jak biel, jasne odcienie żółci czy pomarańczu. Sprawia to, że pomieszczenie staje się bardziej przestronne, większe, przytulniejsze, a zarazem jaśniejsze. Można zatem stosować ten sposób w małych, jak również i ciemniejszych pomieszczeniach.

Malowanie ścian w zależności od położenia okien – ważne zasady

W zależności od tego, na jaką stronę świata wychodzą okna konkretnego pokoju, powinniśmy pomalować je odpowiednimi kolorami. Sprawi to, że pomieszczenia zyskają na wyglądzie za pomocą optycznego ich powiększenia lub też pomniejszenia.

Pomieszczenia, których okna wychodzą na północ nie mają zbyt dużo światła w ciągu dnia. Są to pokoje ciemniejsze i wobec tego, aby je optycznie powiększyć, należy ściany pomalować w jasnych kolorach, takich jak biel, jasne odcienie żółci czy pomarańczu.

Pokoje zwrócone na wschód przez część dnia mają światło w swoim wnętrzu, jednak przez drugą część dnia staja się ciemniejsze, gdyż światło słabiej do nich dochodzi. W związku z tym powinny być pomalowane na ciemniejsze, bardziej jaskrawe kolory. Sprawi to, że pomieszczenia te nie będą zbyt bardzo prześwietlone podczas tej części dnia, w której w pokojach pojawia się większa ilość światła.

Natomiast, jeżeli chodzi o pokoje zwrócone na południe, tutaj światło pojawia się przez większość dnia, dlatego też pomieszczenia te są mocno doświetlone. Możemy je wówczas nieco przyciemnić stosując ciemniejsze i bardziej wysycone kolory.

Artykuł przygotowany przez e-firanki.pl

30 marca 2017