Dobre przygotowanie do tapetowania - połowa sukcesu

Na pewno jeżeli zabieramy się do wykonywania takich prac jak tapetowanie, zaczynamy od dobrego sprzątania w pomieszczeniach, gdzie będzie to przeprowadzane. Jak jednak jeszcze dobrze przygotować się do jego wykonywania, aby mieć pewność, że nie sprawi nam ono zbyt wielkich problemów? Oto garść z pewnością przydatnych dla wielu osób porad w tej kwestii.

Co przygotować do tapetowania?

Przed przystąpieniem do tapetowania dobrze jest przygotować sobie niezbędne rzeczy bez których nie da się go wykonać. Brak istotnego narzędzia może bowiem skutkować problemami podczas wykonywania czynności. Dobrze jest przygotować sobie takie narzędzia jak:

- pion sznurkowy i poziomnica, dzięki którym prosto będziemy układali pasy tapety

- wiadro, w którym będziemy rozrabiać klej, i dobrze aby było ono ocynkowane lub plastikowe

- dobry nóż, który będzie nam służył do przycinania tapety

- miarka lub przymiar, o długości minimum 3 metrów, aby można było skutecznie odmierzyć pasek tapety

- szpachelka i zaprawa do ewentualnych napraw ubytków w ścianach

- odpowiedni pędzel do nakładania kleju, ważne, aby miał odpowiednią twardość i aby z niego nie wychodziło włosie

- miękka ściereczka, którą będziemy dociskać tapetę na ścianach

- drabinka lub schodki aby przy ich pomocy bez problemu nanieść tapetę na ścianę

Oczywiście musimy pamiętać także o tym, aby zabezpieczyć znajdujące się w pomieszczeniu meble i sprzęty przed pochlapaniem klejem, jeżeli nie było możliwe ich wyniesienie. W tym celu powinny one być dokładnie obłożone folią malarską, aby uniknąć problemów. Tak samo powinno się rozłożyć folię na całej podłodze. Jeżeli jednak klej spadnie nam na meble czy podłogę w miejscu, gdzie nie było folii, należy go jak najszybciej usunąć. Jeżeli zaschnie, mogą być z tym spore problemy. Dlatego można sobie dodatkowo przygotować nieco ciepłej wody z detergentem oraz szmatkę która w razie takich problemów posłuży nam do usunięcia plamy z kleju.

Gdy zabieramy się do tapetowania istotna jest także odpowiednia temperatura pomieszczenia, w którym będzie ono przeprowadzane. Wbrew temu, co się może wydawać, wysoka temperatura nie jest wcale korzystna. Optymalna jest temperatura w okolicach 15-18 stopni Celsjusza, dlatego jeżeli w pomieszczeniu panuje wyższa temperatura, można przykręcić ogrzewanie. W wysokiej temperaturze klej będzie bowiem znacznie szybciej wysychał, i w związku z tym mogą być problemy z odpowiednim ułożeniem paska tapety na ścianie. Zbyt niska zaś sprawi, że nie będzie on dostatecznie szybko wiązał powierzchni z tapetą, co może grozić jej odpadaniem od ściany.  

 

30 marca 2017