Malowanie powierzchni farbami strukturalnymi

 Przeznaczeniem farb strukturalnych jest uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego. Dzięki odpowiednim technikom możemy uzyskać ciekawą fakturę i nietypowy wygląd malowanych powierzchni.

Jakie farby strukturalne zastosować.

Nie każda farba dekoracyjna będzie się nadawała na zastosowanie na każdą powierzchnię. Na przykład farby poliooctanowinylowo-lateksowe nie posiadają właściwości, które pomagają przepuszczać parę wodną, dlatego też nie będą się nadawały do zastosowania w pomieszczeniach o zbyt dużej wilgotności. W takich pomieszczeniach natomiast idealnie sprawdzą się farby lateksowe i akrylowe, które chronią powierzchnię przed zbyt dużą wilgocią, i które łatwo utrzymać w czystości czyszcząc je wodą z domieszką odpowiednich środków czyszczących.

Farby strukturalne można kupić w postaci proszku, pasty lub gęstej masy, którą miesza się z akrylową farbą. W przypadku, kiedy mamy do dyspozycji produkt złożony z dwóch składników (pasta i proszek), możemy sami przygotować farbę o odpowiedniej konsystencji. Zależnie od tego, w jakich proporcjach połączymy oba składniki, wówczas uzyskamy zupełnie inną fakturę.

Warto wiedzieć przed malowaniem

Pod każdą farbę strukturalną, aby dobrze trzymała się ściany, musimy odpowiednio przygotować grunt. Polega to na dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni do pomalowania za pomocą środka czyszczącego (jak na przykład woda + płyn do mycia naczyń), a powierzchnie, które są bardzo silnie zabrudzone wymagają dodatkowego czyszczenia silnymi środkami, takimi jak połączenie amoniaku z wodą (nie należy również zapominać o zastosowaniu rękawiczek do ochrony rąk przed szkodliwym działaniem środków czyszczących). Po dokładnym oczyszczeniu ścian należy je wówczas zmyć wodą, a następnie dokładnie osuszyć. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możemy nałożyć właściwe dla konkretnej farby podłoże. Nie zapominajmy jednak o tym, że świeżo położony tynk może być pomalowany dopiero po upływie około miesiąca. Dopiero po tym okresie możemy przejść do czynności gruntowania i malowania.

Wałek pędzel, a może pistolet? - typowe pytania o narzędzia do malowania

Nie łatwo jest malować farbą dekoracyjną, jeżeli mamy do pomalowania dużą powierzchnię. Podzielenie jej wówczas na mniejsze części jest konieczne, aby utrzymać jednolitą strukturę. Zamiast dzielenia ściany za pomocą taśmy malarskiej na poszczególne fragmenty możemy zastosować malowanie natryskowe za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonego pistoletu. Spryskanie ściany grubszą warstwą farby da możliwość samodzielnego tworzenia na niej wzorów za pomocą specjalnych pędzli-ławkowców, lub też wałka fakturowanego (tych jednak możemy użyć tylko do tworzenia na ścianie dekoracji, bez moczenia ich w wiadrze z farbą).

30 marca 2017