Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o lodówce

Lodówka to urządzenie które – jak nam się wydaje – bardzo dobrze znamy. Tymczasem jest to bardzo duży błąd, ponieważ wielu jej użytkowników nie potrafi jej obsłużyć. Jak w takiej sytuacji sobie poradzić? Czy rzeczywiście jesteśmy skazani na zamawianie po stosunkowo niedługim czasie serwisu?

  1. Lodówka to urządzenie wbrew pozorom bardzo delikatne. W jej wnętrzu znajduje się specjalny płyn, będący chłodziwem. Warto pamiętać o tym, że może on ulec np. wylaniu, nierównomiernemu rozłożeniu itd. By to tego nie dopuścić, warto uważać na nią podczas transportu i samego użytkowania. Nie zaleca się przenoszenia lodówki w pozycji poziomej. W tej sytuacji wspomniany płyn może po prostu rozlać się po całym układzie i dojdzie do tego, że część lodówki będzie chłodzić a część nie. Jeśli już takie przenosiny są konieczne, po jej ustawieniu (dokładnie w pionie do czego służą nóżki i poziomica) odczekajmy dobę. Przez ten czas płyn powinien się dokładnie rozlać po całym układzie chłodzącym.

  2. Ważne jest prawidłowe ustawienie lodówki. Pamiętajmy o tym, aby miała ona trochę miejsca dookoła siebie. Ciasnota to nie tylko dyskomfort dla użytkownika, ale też i dla samej lodówki. Jeśli w zasadzie przylega ona do ścian naszego pomieszczenia, zaburzona będzie cała jej wentylacja, która jest niezbędna w procesie chłodzenia. Pamiętajmy też, aby pomieszczenie do którego wnosimy naszą lodówkę nie było zbyt małe i najlepiej – dobrze wentylowane. Czynnik chłodniczy może np. wydostać się do pomieszczenia co w przypadku gdy nie jest ono wentylowane może w ekstremalnych sytuacjach doprowadzić do wybuchu.

  3. Mycie lodówki nie jest takie proste jak by się to mogło wydawać. Nie możemy tego robić żadną szczotką ani innym, twardym i szorstkim narzędziem. Tego typu praktyki mogą skutecznie uszkodzić wewnętrzne ścianki urządzenia, a także przedziurawić je – to tylko plastik. Jeśli nasza lodówka nie posiada systemu bezszronowego musimy wcześniej ją rozmrozić. W celu wyczyszczenia lodówki warto używać ciepłej wody w połączeniu z płynem do mycia naczyń. Żadne detergenty w połączeniu z substancjami łatwopalnymi nie wchodzą w grę! Bardzo ważne jest również to, aby lodówkę przed czyszczeniem po prostu odciąć od energii elektrycznej.

  4. Nie zapominajmy o oczyszczeniu agregatu i wymiennika ciepła, które znajdują się z tyłu urządzenia. Wymiennik ciepła to taka kratownica. Agregat znajduje się poniżej.

  5. Systemy antyszronowe. W lodówkach najczęściej są spotykane ich dwie wersje. Pierwsza polega na zwyczajnym ogrzaniu tylnej ścianki chłodziarki. Druga, na wdmuchiwaniu do środka urządzenia suchego powietrza, które nie zawiera przecież wilgoci tak łatwo zmieniającej się w lód i szron.

 

AGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj sprzęt AGD do kuchni wiodących marek: Bosch, Teka, AEG, Electrolux, Amica, Beko i innych.

 

30 marca 2017