Nowy blask malowanych ścian – farby do kuchni.

Nie każda farba nadaje się do kuchni. W tym pomieszczeniu ściany wymagają specjalistycznej farby, ze względu na zwiększone ryzyko zabrudzenia i tworzenia się tłustych plam. Zanim jednak zdecydujemy się wybrać odpowiedni produkt, warto się dowiedzieć, jak łatwo usunąć brud, a także jak odświeżyć dawno niemalowane ściany.

Usuwanie plam ze ścian w kuchni – szybkie i proste

Są obecnie dwa sposoby na usunięcie zanieczyszczeń ze ścian.

 

  1. Szlifowanie - Przy tym sposobie, za pomocą specjalnych narzędzi do szlifowania możemy usunąć resztki farby, wraz z niewielką częścią tynku. Po zakończeniu konieczne jest wyrównanie powierzchni za pomocą gładzi gipsowej, jak również zapełnienie zagłębień, rys, spękań czy innych nierówności za pomocą delikatnych mas szpachlowych, a następnie pomalowanie wygładzonej powierzchni.

  2. Użycie specjalnego podkładu – plamy i osady na powierzchni ścian mogą przyczyniać się do ich przenikania na nową warstwę farby. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na nowo odświeżyć kuchnię, musimy oczyścić dokładnie ściany za pomocą wody i środków czyszczących (może to być płyn do mycia naczyń lub zwykłe mydło). Na tak przygotowaną powierzchnię kładziemy warstwę gruntową, która zabezpieczy nowo położoną farbę przed pojawieniem się na niej starych zabrudzeń.

Jakie farby wybrać do kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym nie tylko panuje duża wilgotność, ale w którym ściany narażone są na powstawanie licznych zabrudzeń w wyniku smażenia czy przygotowywania innego rodzaju potraw. W związku z tym do kuchni wybieramy farby, które nie tylko są odporne na działanie wilgoci, ale również takie, które są gładkie i odporne na ścieranie. Dzięki takim farbom bez problemu zmyjemy z nich zanieczyszczenia, i kuchnia nie będzie wymagała ponownego malowania w przeciągu kilku tygodni.

Wybór tej właściwej

Farby musimy wybierać te najlepsze jakościowo. Słabsze farby mogą niedostatecznie pokryć malowaną powierzchnię, jak również mogą z czasem blaknąć czy za bardzo chłonąć wilgoć.

Podstawą jest dobór farby odpowiedniej właśnie do kuchni, co zawsze umieszczone jest na etykietach każdego produktu.

Farby do kuchni mają z reguły bardziej zbitą konsystencję, jak również właściwości nie pozwalające na przyjmowanie brudu i wilgoci.

Podstawowymi farbami do kuchni są w tego względu farby ceramiczne oraz akrylowe, które doskonale pokrywają malowaną powierzchnię i zabezpieczają ją przed brudem i wilgocią.

Producenci prześcigają się w rodzajach farb oraz ich kolorach, dlatego też do kuchni możemy dobrać taką barwę, jaka najbardziej nam odpowiada.

30 marca 2017