Jaki kolor ścian w salonie wybrać?

Mając przed sobą wizję malowania ścian w salonie zazwyczaj widzimy stonowane, lekki kolory. Ale także w salonie można poszaleć i zdecydować się na mocniejszy odcień! Obecnie do wyboru jest tak wiele kolorów farb, że bez najmniejszego problemu można wybrać coś dla siebie i niekoniecznie musi to być kolor biały.

W bieli czy w kolorze?

Mówi się, że biel jest jednym z najbardziej uniwersalnych kolorów i pasuje do wszystkiego. Nie do końca jest to prawda, ponieważ sprawdza się ona głównie w surowych pomieszczeniach. Najlepiej jest łączyć białe ściany z jakimś mocnym akcentem kolorystycznym, w ten sposób uniknąć można monotonii.

Jak kolory wpływa na wnętrze i nastrój?

Kolory ścian mają duży wpływ na wnętrze, ale też na nasz nastrój. Ściany w naturalnych, jasnych kolorach jak szarości, beże i jasne brązy są bardzo przytulne, spokojne i mają działanie wyciszające. Jeżeli jesteś osobą, która ma energię na życie i chce stworzyć przyjemny oraz przytulny wygląd w swoim salonie to warto wybrać kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Należy pamiętać, że występują one w wielu wariantach kolorystycznych, a ich nadmiar lub zbyt ostry odcień mogą być rażące. Używane z rozwagą nadadzą wnętrzu bardzo przytulny wygląd. Dobrze jest je łączyć ze stonowanymi elementami w jasnych kolorach. Czerwony w tym zestawieniu jest najtrudniejszy, dlatego wiele osób decyduje się jedynie na pokrycie tym kolorem jednej ściany w pomieszczeniu.

Odmienny od nich jest kolor niebieski. Chłodna barwa sprawia, że pomieszczenia wydają się mniej przytulne i bardziej surowe. Jest to jednak kolor relaksujący i odprężający, może sprawdzić się dzięki temu w salonie. Doskonale sprawdzi się w małych pomieszczeniach, bowiem optycznie je powiększa.

Ciekawym rozwiązaniem jest kolor zielony, który bardzo pozytywnie wpływa na odczucia osób przebywając w otoczeniu tego koloru. Ma on silne działanie relaksujące, zapewnia spokój ducha a także koi nery i poprawia pracę układu oddechowego. Ten kolor występuje w różnych odcieniach - od zgniłej zieleni, po butelkową zieleń aż po jasne seledynowe odcienie.

Idealnym rozwiązaniem, które jest pewnym kompromisem między białą ścianą a kolorami jest pomalowanie tylko jednej ze ścian pokoju. Innym pomysłem są kolorowe dekoracje na ścianach albo pasy.

30 marca 2017