Tapetowanie ścian - łatwe, jeżeli ma się odpowiednią wiedzę

Gdy chcemy w czasie remontu zmienić tapety w domu, nie zawsze konieczne jest do tego zatrudnianie profesjonalistów. Bez większych problemów możemy to zrobić sami, wystarczy jedynie wiedzieć, jak się do tego odpowiednio przygotować i w jaki sposób wykonywać.

Przygotowanie podłoża

Odpowiednie przygotowanie podłoża ścian do tapetowania jest bardzo ważnym czynnikiem. Powierzchnia powinno być przede wszystkim czysta, a do tego gładka i sucha. Dlatego zanim przystąpimy do tapetowania należy usunąć pozostałości starej tapety jeżeli prace będą wykonywane na starym podłożu. Można skorzystać z bardzo wielu dostępnych obecnie na rynku specjalnych płynów, które umożliwiają bezproblemowe i szybkie usunięcie niepotrzebnej warstwy tapety czy nawet farby ze ścian. Jeżeli wymaga tego stan ścian należy także przy pomocy odpowiedniej masy uzupełnić ewentualne ubytki. Gdy ściana jest już gładka, powinno się ją dobrze umyć. Do tego celu najlepiej wykorzystać ciepłą wodę i mydło malarskie. Następnym krokiem jest gruntowanie ścian, zwłaszcza jeżeli były wykonywane uzupełnienia ubytków. Poza tym należy je wykonać także wtedy gdy powierzchnia ściany chłonie wilgoć. To można łatwo sprawdzić, wystarczy zmoczyć ją wodą i zaobserwować, jak szybko wchłania się ona w ścianę. Tak samo dokładne gruntowanie należy wykonać na nowych ścianach.

Tapeta i odpowiedni klej do tapety

Gdy zabieramy się do tapetowania, sporo uwagi musimy poświęcić na to, żeby wybrać właściwy rodzaj tapety oraz odpowiedni do niej klej. Inaczej bowiem nie tylko możemy mieć problemy z odpowiednim przyklejeniem tapety ale także może się ona nie trzymać na powierzchni ściany odpowiednio. Dlatego zaczynać powinniśmy przede wszystkim od tego żeby wybrać tapetę, która się nam podoba. Dopiero w dalszej kolejności powinno się wybierać właściwy klej. Tapetę dobiera się pod względem kolorystycznym, ale także pod względem tego gdzie będzie zastosowana. Możemy wybierać spomiędzy tapet papierowych, winylowych czy też fizelinowych. Dopiero wtedy można dobrać odpowiedni klej, który gwarantuje trwały efekt. Poza tym nie możemy zapominać o tym, że w zależności od rodzaju wybranej tapety nico inaczej nakłada się klej. Na przykład gdy chodzi o tapety papierowe czy winylowe, konieczne jest nałożenie kleju zarówno na tapetę, jak też na ścianę. W przypadku gdy nasz wybór padł na tapety fizelinowe, wówczas klej powinien zostać nałożony jedynie na powierzchnię ściany, a nie nakłada się go na powierzchnię tapety. To gwarantuje, iż tapeta znacznie lepiej będzie się trzymała powierzchni ściany.  

 

30 marca 2017