Farby strukturalne – idealne do stworzenia wspaniałych efektów dekoracyjnych. Sprawdzone techniki malarskie.

Farby strukturalne są przeznaczone głównie do tworzenia ciekawych wizualnie efektów dekoracyjnych na ścianach. Dzięki nim nie tylko zmienimy wygląd wnętrza, ale również, stosując rozmaite techniki, nadamy malowanym powierzchniom chropowatej struktury.

Rodzaje farb strukturalnych i ich zastosowanie

Wszystkie farby do malowania dekoracyjnego są farbami gęstymi, nie spływają z malowanej powierzchni i dlatego łatwiej jest uzyskać na niej odpowiednią fakturę. Farby strukturalne są również łatwe w użyciu dzięki specjalnie stworzonej masie przygotowanej do bezpośredniego nałożenia na ścianę lub uprzednio wymieszaną z farbą akrylową. Zależnie od tego, czy farba ma postać masy, pasty, proszku, czy też proszku i pasty jednocześnie, możemy dowolnie operować proporcjami tak, aby uzyskać właściwą dla nas fakturę malowanej powierzchni. Obecnie na rynku możemy spotkać trzy rodzaje farb strukturalnych takich jak: farby lateksowe, akrylowe i poliooctanowinylowo-lateksowe. Zanim zdecydujemy się na użycie którejś z tych farb musimy ustalić, na jaką powierzchnię będziemy chcieli ich użyć. Ma to duże znaczenie ze względu na to, że farby lateksowe i akrylowe mają duże właściwości przepuszczające parę wodną a co za tym idzie, najlepiej sprawdzą się na powierzchniach w pomieszczeniach, w których panuje dość duża wilgotność powietrza.

Podstawy stosowania farb strukturalnych

Żeby farba dekoracyjna dobrze trzymała się ściany, całą powierzchnię trzeba wcześniej oczyścić. Najlepiej sprawdzi się tutaj rozcieńczony wodą płyn do mycia naczyń, a w przypadku bardzo zabrudzonej powierzchni należy przeczyścić ją wodą z dodatkiem amoniaku (nie można jednak zapomnieć o zmyciu go potem wodą). Nie możemy pozostawić na niej resztek starej farby ani tynku, gdyż nowo położona farba może się źle trzymać na takiej powierzchni. Całą powierzchnię musimy również pokryć odpowiednim gruntem, w zależności od rodzaju użytej farby. Jeżeli zamierzamy nałożyć farbę lateksową, wówczas musimy użyć preparatu gruntującego do farb lateksowych.

Czym i jak malować?

Ze względu na to, że farby strukturalne są dość gęste musimy wybrać takie narzędzie, które pozwoli nam na pomalowanie całej powierzchni bez odrywania od niej narzędzia. Wiąże się to z możliwością powstania nieładnie wyglądających „przejść” w miejscach, w których oderwaliśmy pędzel lub wałek od malowanej powierzchni. Dlatego też w przypadku, kiedy musimy pomalować większą powierzchnię, powinniśmy zdecydować się na podzielenie jej na kilka partii za pomocą taśmy malarskiej. Narzędzie możemy dobrać nie tylko do rodzaju farby, ale również do naszych upodobań. Możemy zatem farbę nakładać wałkiem, pędzlem, a nawet szpachlą.

Trzeba również pamiętać, że ze względu na gęstość farby strukturalnej może ona się rozwarstwiać i osiadać na dnie, co w efekcie może nie dać malowanej powierzchni właściwego efektu.

30 marca 2017