Jak po kolei wykańczać swój dom?

Gdy już zdecydowaliśmy się pobudować odm, i stoi w stanie surowym, przychodzi pora na jego wykończenie. Musimy jednak pamiętać o tym, że dobrze jest wykonywać je w określonej kolejności, aby nie sprawiać sobie zbyt wielkich problemów, nie przedłużać całego procesu wykańczania, ale także aby nie wpędzać się w dodatkowe koszty.

Ścianki działowe

Czasem, bywa że chcemy zrezygnować z pewnych ścianek działowych które znajdowały się na projekcie. Jeżeli tylko nie sprawią one problemu i nie będzie to miało wpływu na konstrukcję domu, musimy to zrobić najpóźniej w momencie, gdy dom jest w stanie surowym.

Instalacje

Kolejnym krokiem na etapie wykańczania domu jest wykonanie instalacji. Zazwyczaj znaczna ich część musi zostać ukryta pomiędzy ścianami dlatego wykonanie ich w późniejszym terminie nie będzie po prostu możliwe. Ze względu na to, że będą ukryte, można zrobić zdjęcia po ich ułożeniu. W przyszłości, w razie problemów czy awarii bez większych problemów na podstawie zdjęć będziemy mogli odnaleźć odpowiedni przewód i go nareperować.

Parapety

Parapety wewnątrz domu najlepiej montować wówczas, gdy tynki są już prawie na ukończeniu. Jednak wiele osób robi to dużo wcześniej. Można to zrobić, tylko wtedy należy uważać na to, żeby ich podczas tynkowania nie pobrudzić.

Podłogi

Podłogi to konieczność wykonania wielu prac. Podkłady akustyczne czy wylewki samopoziomujące to te prace które powinny być w tym momencie wykonane. Coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, dlatego też cała instalacja w tym momencie dawno powinna zostać wykonana.

Tynkowanie ścian i sufitów

Po wykonaniu wymienionych prac powinno się wykonać tynkowanie na mokro sufitów i ścian. Są to ostatnie z tak zwanych mokrych prac wykończeniowych. Po ich wykonaniu powinno się dobrze posprzątać, gdyż przychodzi czas na wykonywanie innych rodzajów prac czyli suchych tynków i pozostałych prac wykończeniowych.

Tynki suche i sufity podwieszane

Takie prace jak tynku suche czy sufity podwieszane można wykonywać dopiero wtedy gdy wcześniej wykonywane mokre tynkowanie całkowicie wyschnie. Powodem tego jest wilgoć, zbyt duża jej ilość w powietrzu może powodować, że stosowane między innymi do sufitów podwieszanych płyty gipsowo-kartonowe będą chłonęły wilgoć i tym samym będą się rozwarstwiały.

Po wykonaniu tych prac przychodzi pora na kolejne. Układania glazury, terakoty paneli i podobne. Takie prace wykończeniowe jak tapetowanie czy malowanie to te które powinny być zostawione na koniec, kiedy to wszystkie inne zostaną już wykonane.  

30 marca 2017