Farby do małych pomieszczeń

Osoby posiadające małe pomieszczenia często mają problem z odpowiednim ich pomalowaniem. Nic dziwnego, na niewielkim metrażu łatwo jest o efekt pomniejszenia. W takich pokojach dobrym wyborem jest farba w jasnych kolorach, ale ważne jest też wykończenie.

Farby satynowe i ceramiczne

Najlepszym rodzajem wykończenia do małych pomieszczeń są farby satynowe oraz ceramiczne. Dają one gładkie, lekko odbijające światło wykończenie, które w łatwy sposób powiększy optycznie salon, pokój lub sypialnię. Doskonale sprawdzę się także w pomieszczeniach przejściowych jak korytarze, przedpokoje oraz wiatrołapy, które z reguły nie są duże i zajmują naprawdę małą przestrzeń. Ważne jest wybranie farb dobrego producenta, tak aby dawały jednolity i spójny efekt. Decydując się na farby z takim wykończeniem bez problemów można też wybrać trochę ciemniejsze kolory niż powinno się w małych pomieszczeniach, ponieważ efekt satyny lub ceramiki zniweluje efekt optycznego pomniejszenia.

Inne zalety farb satynowych i ceramicznych

Istnieje też inny powód dla którego farby satynowe oraz ceramiczne są doskonałym wyborem. Są to bowiem farby zmywalny, można je w razie potrzeby szorować szczotką a i tak kolor się z nim nie zmyje. Co ważniejsze - efekt satyny bądź ceramiki cały czas będzie tak samo dobrze widoczny! Są więc doskonałym rozwiązaniem w każdym korytarzu, zwłaszcza dla osób które posiadają dzieci. Sprawdzą się też w pokojach dziecięcych, kuchniach i przedpokojach.

Wady?

Cena farb satynowych oraz ceramicznych jest odrobinę wyższa od zwykłych farb, jednakże jej wytrzymałość jest nawet pięciokrotnie wyższa, warto w nią zainwestować! Jedyną poważną wadą jest fakt, że nadaje się jedynie do powierzchni idealnie gładkich i różnych. Satynowy połysk odsłoni bowiem każdą, nawet najmniejszą wadę powierzchni. Należy, więc zadbać o odpowiednie przygotowanie i wyrównanie ściany przed nałożeniem farby satynowej bądź ceramicznej. Wszystkie pęknięcia należy ponownie wygładzić, odczekać odpowiedni czas, a następnie położyć warstwę gruntującą. Jeżeli ściana była pomalowana wcześniej na jakiś mocny kolor należy sprawdzić, czy potrzebny jest biały podkład przed malowaniem, czy farba satynowa poradzi sobie z przykryciem poprzedniego koloru ściany.

30 marca 2017