Malujemy ściany wewnętrzne - jak je przygotować?

Dobrze przeprowadzone przygotowanie ścian wewnętrznych do malowania to gwarancja tego, że przez wiele lat będą one wyglądać jak najlepiej i farba nie będzie z nich schodziła. Jednak sposób przygotowania zależy od bardzo wielu czynników, warto więc poświęcić na to nieco czasu. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy malować będziemy na nowych ścianach czy na innych farbach.

Nowa ściana i jej przygotowanie do malowania

Nowe ściany obecnie zazwyczaj pokrywane są gipsem czyli gładzią gipsową lub tynkowane. W przypadku pierwszej metody powinno się odczekać przed ich malowaniem przynajmniej 6 tygodni, a zaleca się nawet 8 tygodni. Gdy zaś ściany zostały pokryte tynkiem cementowym lub wapiennym, konieczne jest odczekanie przynajmniej 4 tygodni. Ponadto należy sprawdzić ich stan i to czy nie ma konieczności wyrównania jakichkolwiek nierówności. Następnie ściany należy zagruntować co powinno być wykonane niezwykle starannie. Przede wszystkim dużą uwagę należy zwrócić w miejscach takich jak łączenie ścian wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Ponadto powinno się zastosować środek gruntujący w dobrym stężeniu, aby efekty były jak najlepsze. W razie konieczności gruntowanie można powtórzyć.

Przygotowanie do malowania starszych ścian

W sytuacji gdy malowanie ma być przeprowadzone na starszych ścianach, pierwszą rzeczą, jaką na pewno musimy ustalić jest to, jaką farbą wcześniej były malowane. Gdy była to farba klejowa, bezwzględnie należy ją usunąć ze ścian, gdyż może po malowaniu odpadać. W tym celu należy zaopatrzyć się w niewielką szpachelkę. Ściany zwilżamy wodą, a następnie przy pomocy szpachelki usuwamy z niej warstwy farby.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy do malowania poprzedniej warstwy zastosowano farby lateksowe lub akrylowe. Wtedy wystarczy powierzchnię ścian umyć i sprawdzić jak dobrze trzyma się na nich warstwa farby. Do mycia powinno się stosować mydło malarskie zamiast tradycyjnych detergentów, mogą one bowiem zawierać nabłyszczacze. Po tym zabiegu na ścianę przykleja się mały kawałek taśmy malarskiej. Zrywamy ją szybkim i pewnym ruchem i sprawdzamy czy pozostała na niej farba. Jeżeli odchodzi płatami, musimy niestety podobnie jak w przypadku farby klejowej usunąć ją ze ścian. Jeżeli zaś na taśmie nic nie zostaje - można przystępować do malowania powierzchni. Gdy woda błyskawicznie wnika w powierzchnię ściany lub też były przeprowadzane naprawy jak wypełnianie ubytków, przed malowaniem powinno się ściany zagruntować. W innym przypadku nie ma takiej konieczności.  

 

30 marca 2017