Tapetowanie ścian - jak to zrobić bez problemu

Jeżeli chcemy odświeżyć wnętrza, bardzo często nasz wybór pada na tapetę jako materiał, który znajdzie się na ścianie. Jednak to że chcemy mieć dobrze wytapetowane pomieszczenia nie zawsze musi oznaczać poszukiwania fachowca. Jest to praca którą bez większych problemów możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy jedynie dobrze się do tego przygotować i wiedzieć, jak po kolei się do tego zabierać. Należy także pamiętać o tym, że powinno się po kolei wykonywać prace, żeby tapetowanie przebiegło jak najszybciej ni nie sprawiło kłopotów.

Najistotniejsza rzecz - przygotowanie podłoża

Jeżeli chcemy mieć pewność, że tapetowanie nie sprawi nam, problemu, musimy zacząć przede wszystkim od przygotowania podłoża. Ściany bowiem muszą być gładkie i pozbawione różnorodnych ubytków, inaczej bowiem tapeta może nie trzymać się ściany i przez to efekt nie będzie taki, jakiego oczekujemy. To jak przygotować podłoże, zależy przede wszystkim od tego czy będziemy tapetować nowe ściany czy też te na których już coś się znajduje. Gdy chodzi o nowe podłoże, przede wszystkim musimy poczekać odpowiedni czas od położenia tynków lub gładzi gipsowej. Przy tynkach jest to okres minimum 4 tygodni, przy gładzi gipsowej - 6 do 8 tygodni. Następnie należy sprawdzić, czy powierzchnia jest odpowiednio gładka. Jeżeli zachodzi taka konieczność, należy ją przeszlifować, po czym dokładnie zagruntować. Dopiero wówczas można przystępować do kładzenia tapety.

Gdy mamy tapetować stare ściany, ich przygotowanie zależy od tego co się na nich znajduje. Jeżeli jest to warstwa farby klejowej, koniecznie należy ją usunąć, po czym ściany umyć i zagruntować. Gdy na ścianach znajduje się farba olejna - konieczne jest jej zeszlifowanie, a jeżeli odchodzi od ściany - także należy ją usunąć. W przypadku farb lateksowych lub akrylowych wystarczy jedynie ich umycie, jeżeli nie odchodzi od ściany. Należy także pamiętać o tym, aby uzupełnić ewentualnie ubytki w ścianach odpowiednią zaprawą i następnie całą powierzchnię zagruntować.

Odpowiednia tapeta i klej do niej

Istotne jest także to, aby wybrać właściwy rodzaj tapety, w zależności od pomieszczenia w których ma być ona zastosowana. W kuchni na przykład najlepiej sprawdzi się tapeta winylowa, która jest odporna na wodę oraz łatwa do utrzymania w czystości. Jednak ponieważ pod taką tapetą ściana nie oddycha, nie jest zalecane stosowanie jej w całym domu. Dopiero gdy wybierzemy odpowiedni rodzaj tapety możemy wybrać do niej właściwy klej. Tylko wtedy bowiem mamy gwarancję tego, że będzie się ona dobrze trzymała powierzchni ścian.  

30 marca 2017