Czym tapetować ściany - odpowiednie narzędzia

Zabierając się do tapetowania na pewno dobrze jest wcześniej przygotować sobie sprzęt i narzędzia, które do tego celu są niezbędne. Tylko dzięki temu unikniemy problemów już w czasie tapetowania i możemy mieć pewność, że praca zostanie wykonana odpowiednio.

Na pewno warto przygotować sobie odpowiednią ilość gąbek i ściereczek. Posłużą nam one do tego aby wycierać nadmiar kleju i dlatego co jakiś czas trzeba je zmieniać. Ubrudzone w kleju nie spełniają swojej roli, gdyż potrafią dodatkowo pobrudzić pasek tapety, co nie wygląda zbyt estetycznie, może bowiem zostać brzydki ślad.

Niezbędne jest także wiadro. Powinno mieć pojemność około 10-15 litrów. Najlepiej jeżeli jest plastikowe. Dzisiaj na rynku bez większych problemów można znaleźć wiadra kwadratowe, które na pewno w tej sytuacji są najlepszym rozwiązaniem. Umożliwiają bowiem znacznie lepsze nabieranie odpowiedniej ilości kleju.

Kolejnym narzędziami które są niezbędne aby skutecznie i szybko wykonać tapetowanie, są takie jak na przykład wałek. Ma on nam służyć do tego, aby mocno docisnąć pasek tapety do podłoża. Jednakże powinny to być wałki o dość mocnej powierzchni, takie które stosujemy do malowania ścian nie zawsze są odpowiednie. Dobry jest taki który jest wykonany z tworzyw sztucznych lub z owczej wełny.

Kolejnymi narzędziami bez których nie da się tapetować, są pędzle. Powinny być płaskie, o różnych szerokościach. Dzięki temu bez żadnych problemów będzie można w każde miejsce nanieść odpowiednią ilość kleju.

Poza tym należy sobie zapewnić takie narzędzia jak nożyk do cięcia, którym będziemy cieli kolejne paski tapety jak również miarka, która pozwoli nam odmierzyć jej właściwą długość. Dobrze jest także przygotować sobie poziomnicę i pion, przy pomocy których będziemy mogli bez problemu wyznaczyć linie, według których następnie będziemy układać tapetę na ścianie.

Powinniśmy także pomyśleć o odpowiednim miejscu, na którym będziemy smarować poszczególne paski tapety klejem. Idealny jest sporych rozmiarów stół. Gdy jednak nim nie dysponujemy, możemy na przykład rozłożyć na podłodze gazety jednak wtedy nad każdym paskiem tapety będziemy się musieli nachylać, co na pewno nie będzie zbyt wygodne dla nas. Warto także zaopatrzyć się w folię malarską. Pozwoli nam ona ochronić meble, jeżeli pozostały w pomieszczeniu, przed przypadkowym ubrudzeniem klejem, jak też ochroni naszą podłogę.

Wszystkie niezbędne do tapetowania narzędzia i akcesoria powinniśmy przygotować wcześniej i co ważne, mieć je w zasięgu ręki. Wtedy mamy pewność, że w każdej chwili możemy po nie sięgnąć.  

 

30 marca 2017