Schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne to nie tylko komunikacja między kondygnacjami, to również element ozdobny domu.

Jeśli mamy wpływ na to, aby zdecydować, gdzie mają być umieszczone schody, najlepiej, kierować się powierzchnią domu oraz ilością miejsca, które chcemy na nie przeznaczyć.

Schody to nie tylko komunikacja, ale również element estetyki wnętrza. Jeśli dom ma sporą powierzchnię, schody warto posadowić w centralnym miejscu domu lub też blisko przedpokoju, tak aby dostęp do nich był łatwy.

Duże, ciężkie schody nie są polecane do domów o małej powierzchni, ponieważ zabierają i tak ograniczoną przestrzeń.

Schody dzielą głównie w zależności od kształtu biegów. Wyróżniamy schody jednobiegowe proste, proste ze spocznikiem, dwubiegowe zwykłe, schody łamane dwubiegowe, łamane trójbiegowe, spiralne, zabiegowe.

Najczęściej w domach pojawiają się schody jednobiegowe proste, czyli takie, które prowadzą do wyższej kondygnacji jednym, prostym biegiem. Schody tego typu po obu stronach zabezpieczone są przed upadkiem, dlatego tak chętnie montują je rodzice małych dzieci. Zasady bezpieczeństwa zostają zachowane gdy schody takie nie mają więcej jak 17 stopni i 3 metry wysokości.

Bardzo popularne są również schody dwubiegowe zwykłe. Bieg dzielony jest na dwie równe części przez tzw. spocznik. Potrzebują przestrzeni, aby móc zakręcić o 180 stopni.

Schody zabiegowe nie są aż tak popularne, ponieważ nie są już tak bezpieczne. Podobnie mało bezpieczne są schody spiralne, choć ich sporą zaletą jest fakt, że zajmują mało miejsca, a wadą że są mało wygodne. Wnoszenie mebli po schodach spiralnych jest wyjątkowo trudne.

30-03-2017

30 marca 2017