Sposoby na wizualne powiększenie i podniesienie pomieszczeń, jak również sprawienie, że pomieszczenia staną się bardziej przytulne.

Nie każde mieszkanie będzie podobało nam się w stu procentach. Pokoje mogą być zbyt niskie, przedpokój zbyt mały, a salon zbyt duży. Dzięki bardzo łatwym i tanim sposobom możemy sprawić, że nasze mieszkanie spełni w końcu nasze wyobrażenia. Zapraszam do zapoznania się z tymi niezwykłymi trikami.

Przysuwanie” i „odsuwanie” ścian

Czasami może nam się wydawać, że jakaś ściana jest zbyt blisko, albo zbyt daleko w danym pomieszczeniu. Może to wizualnie sprawiać złe wrażenie i w związku z tym, zależnie od tego, czy jest ona położna zbyt blisko lub zbyt daleko możemy optycznie zmienić jej położenie. Za pomocą odpowiedniego koloru farby możemy ją przybliżyć, lub oddalić.

 

  • żeby oddalić ścianę, która jest za blisko, wystarczy pomalować ją na ciemniejszy kolor, wówczas będziemy mieli wrażenie, że jest ona dalej niż w rzeczywistości. Dodanie kadrów dodatkowo sprawi, że uzyskamy również efekt głębi.

  • Żeby natomiast przybliżyć ścianę musimy pomalować na jaśniejszy odcień tą ścianę, która wydaje nam się, że jest położona zbyt daleko. Dzięki temu wyrównamy efekt proporcji pomieszczenia, który nie bardzo nam się podoba.

Powiększanie i pomniejszanie całego pomieszczenia

Żeby uzyskać efekt większego pomieszczenia, wówczas powinniśmy zarówno ściany, jak i sufit pomalować na jednolity kolor. Przy pomieszczeniu, w którym nie ma okien uzyskamy lepszy efekt, jeżeli całe pomalujemy na ciemny kolor. Wówczas nie będziemy dostrzegać konturów pomieszczenia, przez co będzie się nam ono wydawać znacznie większe.

W przypadku, kiedy chcemy pomniejszyć pokój, na przykład w przypadku dużych salonów, które wydają nam się zbyt obszerne, wówczas wykorzystujemy do tego celu jednolite, soczyste barwy, które optycznie pomniejszają pomieszczenie.

Zastosowanie ciepłych i zimnych kolorów

Jeżeli chcemy optycznie pomniejszyć pomieszczenie, warto do tego celu użyć ciepłych barw, takich jak czerwień, żółć i pomarańcz. W przypadku jednak, kiedy chcielibyśmy pomieszczenie powiększyć, wówczas powinniśmy pomalować je chłodnymi kolorami, takimi jak błękity, fiolety i zielenie.

Przecieranie się kolorów

Dobrym sposobem na to, aby nadać pomieszczeniu przestronny wygląd jest takie pomalowanie ścian, aby kolor zmieniał swój ton. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, kolor może się zmieniać pionowo lub poziomo. Taki sposób może wydłużyć lub skrócić jakąś ścianę, jak również może ją optycznie podwyższyć lub też obniżyć.

30 marca 2017