Jak pomalować salon, kuchnię czy łazienkę?

Jeżeli czeka Cię malowanie, a nie wiesz jak się za nie zabrać to koniecznie musisz poznać kilka zasada, które ułatwią proces malowania. Samo malowanie nie jest niczym trudnym i nawet osoba, która nie ma o tym pojęcia sobie z pewnością poradzi!

Wybierz dzień!

Najlepszy czas na malowanie do wiosna oraz jesień. Czas nie może być zbyt gorący, ani wilgotny, ponieważ wilgotność powietrza znacznie wydłuża proces schnięcia farby. Nie może być tez za gorąco, bo wtedy farba może się zważyć, albo nierówno schnąć. Najlepsza temperatura to taka pomiędzy 10 a 20 stopniami Celsjusza, a najwyższą dopuszczalną zazwyczaj jest 25 stopni. Malowanie w upalne lato więc się nie sprawdzi!

Przygotuj pomieszczenie

Zakupić należy folię malarską, jednak zazwyczaj są one bardzo cienkie. Lepiej dopłacić i wybrać folię porządnej firmy, a w ostateczności można też kupić plandekę, którą następnie można użyć w ogrodzie czy do innych prac domowych. Wszystkie meble trzeba dobrze odsunąć od ściany. Jeżeli będą zbyt blisko to przeszkadzają i łatwo je przypadkiem zabrudzić farbą. Najlepiej jest ustawić wszystkie meble na środku, a następnie zakryć je porządnie grubą folią. Wszystkie elementy, których nie można usunąć, a nie chcemy ich malować, należy pokryć taśmą malarską, a przy ich brzegach używać małego pędzelka.

Przygotowanie podłoża

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe. Należy sprawdzić jaką farbą wcześniej była pomalowana ściana. Jeżeli jest to farba klejowa, która z zasady zostawia na rękach i ściereczkach lekko mokre ślady, to należy ścianę umyć wodą z szarym mydłem. Jest to żmudne, ale to jedyny sposób na pokrycie farby klejowej. Należy usunąć wszelkie pęknięcia, zbić spadający tynk oraz zeskrobać łuszczącą się farbę. Wszelkie pęknięcia należy załatać gładzią Przygotowania najlepiej rozpocząć dzień lub dwa wcześniej, dzięki temu gładź czy tynk będą miały szansę dobrze wyschnąć.

Grunt to dobry grunt!

To dzięki gruntowaniu ściany mamy szansę na dobre jej pokrycie. Najlepiej jest wybrać dobrej jakości grunt, a samo gruntowanie można przeprowadzić w dniu malowania, kilka godzin wcześniej. Nie należy oszczędzać na gruncie, ponieważ dobra jakość zapewnia lepszą przyczepność farby do podłoża oraz zużywanie mniejszej ilości emulsji do malowania.

Czas na malowanie

Samo malowanie nie jest trudne, należy zaczynać od sufitów i dokładnie pokrywać wszystkie powierzchnie. Jeżeli planuje się zrobić odcięcia kolorów pomiędzy ścianą a sufitem najlepiej używać specjalnych wałków do tego przeznaczonych. Taśmę malarską należy zrywać ze świeżo pomalowanej ściany, dzięki temu farba na brzegach nie będzie poszarpana i nie stworzą się zgrubienia.

30 marca 2017