Kleje i fugi do płytek - jak je odpowiednio dobrać?

Aby płytki ścienne były trwałe i dobrze się prezentowały, musimy pamiętać o tym, aby wybrać do nich dwie istotne rzeczy: pierwszą jest odpowiedni klej, który będzie odpowiadał za ich utrzymanie na miejscu, drugą zaś właściwe fugi, które stanowią element wykończeniowy oraz także uszczelniają miejsca pomiędzy płytkami, nie dopuszczając tam brudu ani wilgoci. Jednak nie wszystkie kleje i fugi nadają się do tych płytek które wybraliśmy. Dlatego najpierw powinniśmy się zdecydować na płytki, a dopiero potem dobierać do nich takie rzeczy.

Wielkość płytki ma znaczenie

Na pewno bardzo istotnym czynnikiem jest wielkość płytek które chcemy montować. Im większa, tym lepszy musi być klej, ze względu na jej większą wagę. Poza tym bardzo ważne przy wyborze kleju ma także podłoże, na którym płytki będą montowane.

Klej dyspersyjny. Ten rodzaj kleju dostarczany jest w gotowych opakowaniach. Jest to dość gęsta pasta, która działa na zasadzie odparowania wody i tym samym wytworzenia masy o odpowiedniej przyczepności, która wiąże płytkę z podłożem. Dlatego też w tej sytuacji przynajmniej jedna z powierzchni, czyli płytka lub ściana, muszą mieć dość dobrą chłonność. Inaczej klej nie będzie wiązał, gdyż woda nie będzie z niego odparowywała. Jeżeli więc szykujemy ściany pod płytki i zamierzamy użyć takiego kleju, nie ma potrzeby ich gruntowania, gdyż będą wówczas znacznie bardziej chłonne.

Klej do gresu. Ponieważ gres ma małą chłonność, wymaga dość dobrego kleju. W tej sytuacji należy zastosować odpowiedni, zazwyczaj zawierający żywicę. Ten rodzaj kleju można zastosować także wtedy gdy chcemy płytki przytwierdzić do powierzchni takiej jak płyty OSB które mają małą chłonność i klej dyspersyjny może na nich nie zdać egzaminu.

Jaką fugę wybierać?

Fugi to nieco inny temat. Układając płytki zazwyczaj pozostawiamy pomiędzy nimi odstępy które potem wypełnia się właśnie fugą. Jest ich kilka rodzajów warto więc dobrać właściwą, w zależności przede wszystkim od tego, gdzie będą kładzione płytki.

Fugi na bazie cementu portlandzkiego. Z pewnością wyglądają efektownie, należy jednak zadbać o to, aby je właściwie położyć. Przede wszystkim konieczne jest ich zwilżanie przez kilka dni, inaczej wyschną i mogą nawet popękać, co na pewno nie wygląda zbyt estetycznie.

Fugi epoksydowe. Idealne do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka. Nie nasiąkają wodą, a poza tym nie ma obawy że zagnieździ się w nich grzyb. Poza tym ich plusem jest to iż bardzo łatwo można je umyć i dzięki temu zawsze pozostają czyste.  

30 marca 2017