Rodzaje klejów do parkietów

Drewniane podłogi w domu to bardzo duża zaleta dla wystroju, a także klimatu, jaki panować będzie w pomieszczeniach. Jeżeli planujemy więc położyć parkiet w którymkolwiek z pomieszczeń w domu, powinniśmy zastanowić się nad klejem, dzięki któremu drewno będzie mocno się trzymać i nie będzie problemów z jego odpadaniem. Ich rodzajów jest bardzo wiele, a każdemu trzeba się dokładnie przyjrzeć.
Zacznijmy od klejów kauczukowych, które idealnie nadają się do drewna krajowego, a także podatnego na wilgoć, np. brzozy, buku czy jesionu.

Zaletami są przede wszystkim niska cena oraz długi czas otwarty, a do wad należy zaliczyć kruchą spoinę i wolno parujący rozpuszczalnik. Kolejnym rodzajem kleju jest alkoholowy, który sprawdzi się tak naprawdę w przypadku każdego rodzaju mozaiki parkietu – szczególnie polecany jest do drewna egzotycznego oraz dębowego. Klej ten również jest tani, łatwo go usunąć, ale niestety także jego spoina jest krucha i szybko się starzeje. Klej poliuretanowo-epoksydowy składa się z żywicy i utwardzacza, stosowany jest zarówno do drewna krajowego, jak i egzotycznego. Posiada długi czas otwarty, bardzo dobrą przyczepność i wytrzymałą spoinę, ale do wad zaliczyć można bardzo intensywny zapach oraz to, że jest… dwuskładnikowy. Kolejne rodzaje klejów to poliuretanowy 2K oraz 1K – każdy doskonale nadaje się do klejenie drewna krajowego i egzotycznego. Posiadają dużo zalet, w tym dużą elastyczność, długi czas otwarty i przyczepność, ale pierwszy z nich jest dwuskładnikowy, zaś długość wiązania drugiego zależy od wilgotności powietrza.

Ostatnim rodzajem kleju do parkietów drewnianych jest silanowy, do którego zalet zaliczamy długi czas otwarty, możliwość łatwego usunięcia go z powierzchni lakierowanych oraz elastyczność. Wadą jest wysoka cena, bo za dobrą jakość trzeba niestety solidnie zapłacić. Podobnie jak poprzednie kleje, nadaje się doskonale do klejenia zarówno drewna krajowego, jak i egzotycznego.

30 marca 2017