Jak wybierać farby do mieszkania?

Decydując się na malowanie domu czy mieszkania należy wybrać nie tylko kolor, ale też rodzaj farby. Dzięki temu będzie ona długo służyła, a każde z pomieszczeń ma trochę inną funkcję, przez to też potrzebuje innej farby.

Farby do zadań specjalnych - w kuchni, przedpokoju i pokoju dziecka

To właśnie kuchnia, przedpokój, korytarz oraz pokój dziecięcy są najbardziej narażone na różne zabrudzenia i poplamienia. Farby w tych pomieszczeniach powinny być odporne na szorowanie i wodę, więc najlepiej wybrać farny akrylowe oraz emulsyjne. Oczywiście w każdym wypadku powinny to być farby nieszkodliwe i nietoksyczne, najlepsze są te bez rozpuszczalników. Zwłaszcza w pokoju dziecięcym trzeba na to zwrócić uwagę, gdyż dzieci często są wrażliwe na takie składniki i mogą one powodować alergię.

Malując łazienkę należy sięgnąć po farby odporne na wilgoć oraz grzyby!

Artystyczne malowanie

Osoby, które posiadają trochę zdolności artystycznych mogą przy pomocy farb stworzyć przepiękne malowidła. Ale niekoniecznie trzeba mieć ukryty talent. W sklepach dostępne są bardzo wygodne szablony, które pozwalają na nanoszenie fantazyjnych wzorów na różne powierzchnię. Taki szablon można przygotować też samodzielnie z grubej tekstury. Łatwo też stworzyć różne fantazyjne wzory bez użycia szablonu - wystarczy kilka pociągnięć pędzlami w różnych miejscach, można też pochlapać ścianę farbą tworząc ciekawy efekt. W sprzedaży są też różne tynki i gładzie, które dają ciekawe efekty.

Jak malować ściany?

Malując ściany i sufit zasada jest prosta - najpierw sufit, potem ściany. Dzięki temu unika się zachlapania świeżo pomalowanych ścian. Trzeba zabezpieczyć wszystkie elementy, które mogą ulec niechcianemu pomalowaniu, jak framugi, okna, czy wyłączniki światła. Należy to tego używać zwykłe taśmy malarskiej. Malując każde pomieszczenie należy dokładnie pokrywać powierzchnię, a pionowe pasy farby powinny szeroko na siebie zachodzić. Dzięki temu nie będzie prześwitów. Decydując się na gotowe farby kolorowe należy je bardzo dokładnie wymieszać przy użyciu mieszadła, a jeżeli kupuje się farby z pigmentami to należy na raz rozrobić taką porcję, która wystarczy na pomalowanie całego pomieszczenia! Łatwo jest się pomylić i jeżeli domieszamy farbę później to kolor może wyjść odrobinę jaśniejszy albo ciemniejszy.

Wybierając kolor pamiętajmy o tym, że jeżeli pomieszczenie jest bardzo słoneczne to pod wpływem światła kolor zacznie za jakiś czas blaknąć. Aby dłużej cieszyć się żywym kolorem można wybrać ciemniejszy odcień. Jeżeli chcesz sprawdzić jak wygląda dany kolor wykonaj próbę na małym kawałku ściany i zostaw go do wyschnięcia - kolor ściany można ocenić dopiero, kiedy farba dobrze wyschnie!

 

 

30 marca 2017