Jak chronić się przed włamaniem?

Każdy z nas jest narażony na włamania i kradzieże. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązania technologiczne, które mają za zadanie skutecznie zabezpieczać nasze domy i mieszkania przed zagrożeniami ze strony niechcianych intruzów. Podpowiadamy, dlaczego warto zainwestować w system alarmowy?

Włamanie

System alarmowy to świetne rozwiązanie, które daje nam poczucie bezpieczeństwa. W ostatnich lata obserwuje się wzrost liczby instalowanych systemów alarmowych, ponieważ ich ceny znacznie spadają, a technologie stają się coraz bardziej zaawansowane. Dzięki temu alarmy oferują coraz większe możliwości będąc jednocześnie urządzeniami coraz prostszymi w obsłudze.

 

Kiedy instalować alarm?

 

Jeżeli jesteśmy na etapie budowania domu to alarm najlepiej jest zaprojektować kiedy dom jest jeszcze w stanie surowym. Wtedy najłatwiej położyć kable np. łączące czujki z centralą. Natomiast w przypadku, gdy system montujemy w starszym budynku warto rozważyć zamontowanie droższego, ale wygodniejszego rozwiązania, w którym wszystkie elementy alarmu komunikują się ze sobą za pośrednictwem drogi radiowej.

 

Jaki jest koszt instalacji alarmu?

 

Dla przeciętnego domu cena systemu alarmowego składającego się z centrali, syreny oraz czujki na wejścia, okna i do kilku pokojów powinna wynieść od 2 do 4 tys. zł. W przypadku zamiaru podpisania umowy na monitoring domu czy mieszkania z firmą ochroniarską, dobrze jest dowiedzieć się, czy może ona zamontować własny system alarmowy.

 

Alarmowe nowinki technologiczne

 

Jeżeli rozważamy zainstalowanie systemu alarmowego warto także śledzić najnowsze nowinki techniczne z branży alarmów i monitoringu. Wśród nich na uwagę załuguje na przykład możliwość dostępu do domowego systemu alarmowego przez Internet oraz możliwość przeglądania w sieci zapisu z kamer. Ciekawe rozwiązania technologiczne tzw. inteligentnego domu to również możliwość sterowania ogrzewaniem, roletami, podlewaniem trawników, czy oświetleniem posesji. Ceny systemów, które wykorzystują tego typu udogodnienia zaczynają się od 10 tys zł i mogą być o wiele wyższe, ponieważ górna granica uwarunkowana jest przede wszystkim tym, na ile technologicznych nowinek się zdecydujemy. 

 

Alarm w praktyce

 

W przypadku, gdy kamery zarejestrują obecność intruza włącza się system alarmowy. Sygnał alarmu trafia również do centrali firmy ochroniarskiej, która wysyła patrol interwencyjny. Powinien on pojawić się na miejscu w ciągu kilku minut. Miesięczny abonament takiej usługi wynosi 80–150 zł. 

 

15 grudnia 2015