Kilka zasad samodzielnego malowania ścian

Remontowanie domu czy mieszkania jest absolutną koniecznością raz na jakiś czas. Trzeba to zrobić żeby odświeżyć swoje mieszkanie, oczyścić je, ale nie tylko. Wykonanie remontu powoduje, że mieszkanie się nieco odmładza a co za tym idzie przedłuża się jego żywotność, przedłuża się jego wartość i przydatność do użytkowania. Często, takie remonty robione są samodzielnie. Z jednej strony chodzi o zaoszczędzenie pieniędzy, których wówczas nie trzeba wydawać na ekipę remontową. Z drugiej strony jest to pewna chęć wykonania ego remontu całkowicie po swojemu. Chcemy mieć tak, jak sobie to wymyślimy, zaplanujemy i nikt nie będzie się do tego wtrącał. Żeby samodzielny remont był rzeczywiście oszczędnością. Żeby można było przy tym zaoszczędzić również trochę czasu i uniknąć kłopotów i konieczności wykonania poprawek, warto jest pamiętać o kilku bardzo istotnych i zasadniczych elementach obowiązujących przy malowaniu ścian. Ich zastosowanie z pewnością przyniesie remontowy sukces.

Po pierwsze, należy wybrać odpowiednią porę do tego by malować ściany. Najlepszy czas jest wówczas, gdy na powietrzu panuje ciepła pogoda, około 18 – 21 stopni. Podczas malowania trzeba dość często wietrzyć pomieszczenie i suszyć farbę. W niskich temperaturach farba schnie znacznie dłużej.

Po drugie, trzeba wykonać na początek odpowiednie korekty i naprawy ścian i sufitów. Załatać dziury i wygładzić powierzchnię. Jeżeli zaś będą malowane powierzchnie pylące, to najpierw musimy je zagruntować.

W następnej kolejności należy odpowiednio wybrać farbę i jej kolor. Rodzaj farby zależy przede wszystkim od podłoża i od miejsca, w którym farba będzie nakładana. Jeżeli zaś chodzi o kolor, to zawsze kupujemy o ton jaśniejszą od tej wybranej na wzorniku, ponieważ na większej powierzchni efekt jest zawsze bardziej ciemniejszy. Oczywiście, na początek kupujemy jedynie małą próbkę farby, żeby też zrobić próbę koloru. W przeciwnym razie, może okazać się, że nadal nie podjęliśmy właściwej decyzji.

Na koniec należy obliczyć ilość potrzebnej do malowania farby i przystąpić do prac. Wszystko jak najbardziej powinno się wówczas udać i powieść bez najmniejszego problemu.

 

30 marca 2017