Grzyby i pleśń - skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Pomimo tego że bardzo się staramy, może się zdarzyć, że w naszym domu pojawi się grzyb lub pleśń. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, aby skutecznie się ich pozbyć z naszego domu. Są one bowiem dość niebezpieczne nie tylko dla budynków, ale także dla naszego zdrowia. Warto jednak wiedzieć, co jest przyczyną, że w naszych domach mamy tych niespodziewanych i niepożądanych gości. Przede wszystkim jest to wilgoć, która dla nich jest doskonałą pożywką i sprawia, że mogą się bez problemów i bardzo szybko rozwijać.

Skąd się bierze grzyb na ścianach?

Jeżeli chodzi o to, skąd się bierze grzyb, musimy pamiętać o tym, że dochodzi do zakażenia, aby mógł się on rozwijać. Przyczyną mogą być bardzo różnorodne, zarodki grzybni mogą się bowiem znajdować w glebie wokół domu, czy też po prostu może się zdarzyć iż sami je do niego przyniesiemy. Istotne jest to aby pamiętać że usunięcie jedynie objawów czyli widocznych śladów obecności grzyba czy pleśni ze ścian na pewno nie sprawi, ze problem zniknie. Są to bowiem jedynie widoczne objawy problemy, którego przyczyna bardzo często tkwi znacznie głębiej. W pierwszej kolejności powinno się sprawdzić wentylację, w znacznej większości przypadków to właśni jej nieodpowiednie wykonanie jest powodem tego, że grzyb i pleśń się pojawiają w naszym domu. Powinno się jednak także sprawdzić inne przyczyny, na przykład to, czy przypadkiem dach domu czy inne jego części nie są zalewane wodą, która może pochodzić z pękniętej rynny czy też ze źle wykonanych obróbek dachu. Jeżeli stwierdzimy iż takie usterki występują w naszym domu, powinny one zostać jak najszybciej usunięte, inaczej bowiem walka z grzybem i pleśnią nie przyniesie spodziewanych rezultatów, bo problem będzie powracał.

Jak usuwać skutecznie grzyb i pleśń ze ścian?

Do usuwania widocznych objawów grzyba i pleśni dzisiaj można zastosować bardzo wiele nowoczesnych rozwiązań. Na rynku jest cały szereg specjalistycznych produktów, które można zastosować, aby szybko i bez zbyt wielkich problemów usunąć wykwity. Musimy jednak pamiętać iż za każdym razem, gdy decydujemy się na stosowanie takich produktów, powinniśmy zaopatrzyć się w maskę na twarz. Nie tylko opary takich produktów, lecz także unoszący się często w powietrzu grzyb i pleśń mogą się bowiem dostać do naszych dróg oddechowych, powodując wiele problemów. Poza tym należy sprawdzić, czy warstwa tynku nie oddzieliła się od podłoża,, co także może być wynikiem ataku grzyba czy pleśni. Jeżeli to nastąpiło, niestety czeka nas nieco kosztowniejsza naprawa, bowiem cała warstwa powinna zostać skuta i położona od nowa.  

 

30 marca 2017