Jak prawidłowo malować ściany?

Mało która rodzina decyduje się na korzystanie z usług specjalisty jeżeli chodzi o malowanie ścian. Jest to zajęcie dosyć łatwe, jednak aby wykonane było należycie warto przestrzegać kilku prostych reguł, które sprawią, że malowanie będzie bajecznie proste!

Podłoże najważniejsze!

W malowaniu ścian najważniejsze jest dobrze przygotowane podłoże! Jeżeli będzie zapylone, krzywe lub łuszczące to nawet najdroższa farba sobie na nim nie poradzi. Dobrze jest przed wszystkim zamieść albo odkurzyć ścianę, zwłaszcza jeżeli znajduje się ona w pomieszczeniu przejściowym jak korytarz. Naprawić należy wszystkie pęknięcia i nierówności, a następnie zagruntować ścianę. Dzięki gruntowaniu ściana pochłonie mniej farby. Jeżeli ściana była wcześniej pomalowana farbą emulsyjną nie ma konieczności jej gruntowania, aczkolwiek i tak warto to zrobić, gdyż koszt nie jest duży, a grunt szybko wysycha. Warto także zadbać o czystość w pomieszczeniu i przykryć podłogę folią, używając taśmy malarskiej zabezpiecza się framugi oraz okna i przykleja folię do podłogi.

Malowanie sufitu

Malowanie sufitu najlepiej przeprowadzić używając wałka na teleskopowym kijku. Pierwsze warstwa musi zostać położona w jednym kierunku, a kolejną warstwę kładzie się w przeciwległym kierunku do pierwszej. Dzięki temu kolor ładnie się pokrywa. Malowanie sufitu jest dosyć łatwe, a do jego wykonanie nie poleca się mocno błyszczących farb.

Jak malować ściany?

Przy malowaniu ścian należy się zaopatrzyć w duży wałek, mniejszy wałek oraz niewielki pędzelek. Dużym wałkiem maluje się większe powierzchnie, dół, narożniki i trudniej dostępne miejsca dobrze jest pomalować przy użyciu mniejszego wałka. Pędzelek za to służy do wszelkich prac wykończeniowych i świetnie sprawdza się w kątach oraz w wnękach, gdzie wymagana jest precyzja. Przy malowaniu ścian powinno się pamiętać o tym, aby kolejne pionowe pasy farby sporo na siebie zachodziły. Dzięki temu uniknie się przebijania koloru spod spodu czy widocznych różnic w odcieniach.

Z malowaniem ścian poradzi sobie nawet osoba, która nigdy tego nie robiła, a jedyne co jest wymagane to odrobina precyzji oraz dobre oko - malując na kolor podobny do poprzedniego trzeba uważać, żeby przypadkiem nie zostawić jakiś przebić kolorów. Poza wałkami i pędzlem potrzebna jest też kuweta do wylewania koloru, tak, żeby nie nabierać go za dużo i nie nachlapać farbą wszędzie dookoła. Dobrze jest też odkręcić lampy, kaloryfery i inne elementy, które przeszkadzają w wygodnym pomalowaniu mieszkania. Nie jest to nic trudnego, a pomalowanie całego mieszkania to kwestia tylko kilku godzin! 

 

 

30 marca 2017