Jak dobrze wybrać odpowiednią tapetę do każdego pomieszczenia?

Aby tapeta wyglądała dobrze i nie sprawiała problemów przez długi czas, bardzo ważne jest to, aby przede wszystkim dokonać odpowiedniego wyboru. I nie mowa tutaj jedynie o ich kolorystyce czy wzornictwie, lecz przede wszystkim o tym, z jakich materiałów są one wykonane. Na rynku obecnie jest ich bardzo duży wybór i z pewnością każdy da radę bez większych problemów dopasować idealne dla siebie. Podpowiadamy jakie tapety można znaleźć na rynku, czy się różnią i jakie mają cechy charakterystyczne, decydujące o tym, gdzie można je bez problemu stosować.

Tapety papierowe - z pewnością są one najpopularniejsze i najczęściej kupowane na rynku. Poza tym to właśnie ten rodzaj tapet jest najbardziej znany, ponieważ są produkowane od bardzo wielu lat. Te które dzisiaj można znaleźć na rynku, wykonywane są z jednej lub dwóch warstw papieru, ten drugi rodzaj jest znacznie trwalszy ze względu na to, ze jest znacznie grubszy. Aby skutecznie przykleić ten rodzaj tapety, należy posmarować klejem nie tylko ścianę, ale bardzo dokładnie także lewą stronę paska tapety, który następnie nakleja się na ścianę. Mają bardzo dużą różnorodność wzorów i kolorów, poza tym mogą być ozdobnie tłoczone, przez co dają niezwykle ciekawe efekty wizualne na ścianach.

Tapety winylowe - wierzchnia warstwa tej tapety to płaski lub spieniony winyl. Materiał ten jest bardzo odporny na zarysowania i uszkodzenia. Poza tym zaletą tych tapet jest to, że są odporne również na wilgoć, wodę i ogień. Dlatego też na pewno jest to idealne rozwiązanie do pomieszczeń takich jak kuchnie czy łazienki. Jednak musimy pamiętać iż ten typ tapety nie przepuszcza powietrza. Dlatego też nie jest zalecane, aby były one zastosowane w znacznej większości mieszkania, gdyż po prostu ściany nie będą miały dostępu powietrza.

Tapety fizelinowe - te tapety pod spodem mają warstwę fizeliny. Przez to wystarczy posmarować klejem jedynie ścianę aby szybko nakleić pasek tapety. Poza tym przez to, iż mają warstwę fizeliny bardzo dobrze tłumią hałasy. Dlatego też ten typ tapety pomaga nie tylko ozdobić wnętrze, leż także nieco je wyciszyć.

Tapety z włókna szklanego - mają bardzo wiele zalet, przede wszystkim niezwykle wysoką odporność na ogień czy też wodę. Dodatkowo bardzo ładnie prezentują się na ścianach, jednak ich wadą jest to, iż bardzo trudno jest je wymienić. Zazwyczaj bowiem odchodzą od ścian razem z tynkiem na którym zostały naklejone, co pociąga za sobą konieczność położenia nowej ich warstwy. Dlatego wciąż jeszcze niezbyt wiele osób się na nie decyduje.  

30 marca 2017