Jak dobrze pomalować ściany i sufit - krok po kroku

Nie zawsze musimy korzystać z pomocy fachowców, aby coś zrobić w swoim domu. Gdy mamy do odmalowania, a raczej do odświeżenia ściany i sufit w naszym domu czy mieszkaniu, bez trudu możemy to zrobić samodzielnie. Po pierwsze - zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a po drugie - nie będziemy musieli się bać, że trafimy na „fachowców” którym do profesjonalizmu daleko. Z naszymi radami każdy na pewno bez trudu wykona takie prace.

Krok pierwszy - przygotowujemy pomieszczenia

Odpowiednie przygotowanie pomieszczeń ma duże znaczenie. Nie tylko unikniemy pobrudzenia mebli czy innych sprzętów farbą, ale także zapewnimy sobie właściwy dostęp do każdej ściany i sufitu. Najlepiej wynieść wszystkie meble i sprzęty, jednak jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy je zsunąć na środek pomieszczenia. Wtedy należy je dokładnie ze wszystkich stron okryć folią malarską. Powinna ona także zostać zastosowana do zabezpieczenia drzwi i okien. Gdy mamy możliwość, najlepiej jest zdemontować listwy przypodłogowe, jednak gdy nie jest to możliwe - okleić je taśmą malarską. Podobnie postępujemy z gniazdkami elektrycznymi. Ponadto należy przygotować odpowiednie narzędzia, szczególnie szpachelki, gdy mamy zamiar naprawiać powierzchnię ścian.

Przygotowujemy powierzchnie do malowania

Ściany i sufity należy dokładnie odkurzyć, zanim przystąpimy do innych prac. Następnie wilgotną gąbką należy przemyć je, dokładnie ją przepłukując. Dobrze jest też sprawdzić kondycję starej farby. Naklejamy fragment taśmy malarskiej i szybko ją zrywamy. Gdy zostaje na nie farba - musimy ją zeskrobać ze ścian, gdy grozi to jej odpadnięciem po malowaniu. Jeżeli nie zostaje - możemy przystępować do dalszych prac. W tym czasie także powinno się uzupełnić ubytki w ścianach specjalną zaprawą.

Gruntowanie - czy potrzebne

Gruntuje się wtedy gdy dokonywaliśmy napraw ubytków lub też woda szybko wchłania się w ścianę. W innych sytuacjach nie ma takiej konieczności. Najlepiej zastosować do tego odpowiednie preparaty.

Malujemy powierzchnie

Malujemy zaczynają od góry i stopniowo schodząc w dół. Na pewno najszybciej będzie gdy wykorzystamy do tego wałek, jednak rogi i miejsca trudno dostępne muszą być pomalowane przy zastosowaniu odpowiedniej wielkości pędzelka. Jeżeli zastosowaliśmy taśmę malarską do zabezpieczenia powierzchni przed zabrudzeniem, powinno ona zostać usunięta zaraz po pomalowaniu konkretnej powierzchni. Gdy farba na niej zaschnie, wtedy problem z oderwaniem będzie znacznie większy. Tak samo plamy z farby powinno się usuwać od razu, gdyż zaschnięte trudno potem domyć.  

 

30 marca 2017