Dekoracyjne ściany - cegła

Cegła wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z materiałem z którego kiedyś stawiało się domy. Jednak dzisiaj ma ona znacznie więcej różnorodnych zastosowań. Niezwykle ciekawym pomysłem może być na przykład aranżacja wnętrz przy ich pomocy. Dlatego dzisiaj cegła szturmem zdobywa sobie rynek zdobienia wnętrz.

Różne kolory i wielkości

Przede wszystkim jej zaletą jest to iż występuje w różnych odcieniach oraz wielkościach dzięki czemu bez trudu można znaleźć idealny dla siebie. Ponadto bardzo dobrze trzyma ciepło wykonane z niej ściany dobrze się nagrzewają. Idealnie więc sprawdzi się jako ozdobna ściana przy kominku, pozwalająca na stworzenie ciekawej atmosfery. Ściany z cegieł bez trudu można łączyć z wieloma innymi materiałami w tym także z płytkami, co potrafi dać bardzo interesujące efekty. Ponadto ma niewątpliwą zaletę, jaką jest brak konieczności jej wykańczania. Ściana wykonana z cegieł nie wymaga tynkowania czy innych zabiegów, nawet nie ma potrzeby jej zabezpieczać. Tutaj jednak można się pokusić o zastosowanie impregnatów, których celem jest sprawienie, aby cegły wyglądały cały czas niezmiennie lub miały pewien połysk. Jednak taka impregnacja zazwyczaj odbywa się raz, po postawieniu ściany, i potem już nie ma takiej konieczności. Różnorodność wielkości cegieł powoduje, że bez problemu można ją dobrać do wnętrz także pod tym względem.

Gdzie stosować cegły jako materiał ozdobny?

Coraz częściej można usłyszeć, że ozdobna ściana z cegieł sprawdza się niemalże wszędzie. Z pewnością idealnie będzie pasować do tradycyjnych wnętrz, gdyż wniesie do nich ciekawy i niepowtarzalny nastrój. Jednakże także w tych uznawanych za nowoczesne będzie się idealnie prezentowała i z pewnością będzie interesującym dodatkiem do nowoczesnych mebli czy stalowych lub szklanych wykończeń. Jedynie łazienka jest tym pomieszczeniem, gdzie niezbyt zaleca się jej stosowania do wykończeń. Wilgoć i woda bowiem nie są przyjaciółmi tego materiału, mogą powodować powstawanie niezbyt dobrze wyglądających zacieków lub też białych plam. W innych pomieszczeniach jednak z pewnością sprawdzi się znakomicie.

Plusem cegieł jest także to, iż same w sobie są już niezwykle ozdobne. Dlatego też bardzo często nie ma konieczności stosowania innych dodatków, aby wnętrze wyglądało tak, jak tego chcemy. Dodatkową korzyścią jest to, iż można z niej stawiać ścianki, dlatego też nie musimy najpierw tworzyć konstrukcji ścianki, aby potem ją wykończyć, możemy od razu postawić ją w takiej wielkości i formie, jaka nam pasuje. Jeżeli chcemy pozostawić tylko część ściany z cegieł, resztę po prostu można wykończyć tradycyjnymi metodami.  

30 marca 2017