Jakie drewno wybrać na schody

Podjęcie decyzji o budowie domu kondygnacyjnego wymusza na nas konieczność postawienia w pewnym miejscu schodów. Najczęściej wybieranym na nie materiałem jest drewno, które doskonale wpasowuje się do pomieszczenia, nadając mu większe wrażenie estetyki oraz przytulności.

Przed wyborem kształtu czy balustrady, koniecznie należy zastanowić się nad rodzajem drewna, z jakiego będą wykonane schody.

Tutaj do wyboru mamy dwa wyjścia albo drewno polskie, albo egzotyczne. Grunt, aby materiał był odpowiednio twardy i niepodatny na wilgoć, co zapewniają polskie drzewa liściaste. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych do produkcji schodów należą buk, dąb oraz jesion. Często wybierana jest również sosna, jednak jest ona zbyt miękka i częsta eksploatacja wykonanych z niej schodów, może doprowadzić to zniekształceń. Coraz większą popularnością cieszą się wspomniane drzewa egzotyczne, a spowodowane jest to ich oryginalnym wyglądem, orientalnością oraz różnorodnością usłojenia. Do tych najlepszych rodzajów należy zaliczyć mahoń, wenge, zebrano oraz jatobę.

Należy pamiętać, że nawet najlepsze drewno nie zapewni nam długowiecznych i pięknych schodów, jeżeli nie będziemy ich odpowiednio pielęgnować. Każde drewno jest podatne na działanie wody i zanieczyszczeń, więc warto stosować do czyszczenia delikatny materiał nasączony płynem, np. do mycia okien lub specjalnym środkiem czyszczącym. Jeżeli chodzi o drewniane schody na zewnątrz, tutaj konieczne jest nałożenie wysokiej jakości lakieru oraz stosowanie drewna warstwowego, które jest dużo bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

30 marca 2017