Oszczędzanie na tynkach w domu

Tynkowanie pomieszczeń to konieczny etap prac budowlanych. W zasadzie jest to już bardziej praca wykończeniowa niż budowlana, warto jednak nieco się przyjrzeć temu zagadnieniu, jeżeli pomału sami się do niego zbliżamy.

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę to, kiedy powinno się robić tynkowanie wewnętrzne. Powinna być odpowiednia temperatura powietrza i odpowiednia wilgotność. Jeżeli tego nie dopilnujemy to wówczas możemy bardzo dużo stracić na tynkach, bo będą wymagały koniecznie poprawy. Dobrze też wziąć się za tynki zanim zostaną zamontowane okna. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń, zniszczeń i pomoże zapobiec zabrudzeniom ram okiennych, które trudno jest potem doprowadzić do porządku.

Prace związane z tynkowaniem to zwykle koszt około 18-30 zł/m kwadratowy. Oczywiście cena uzależniona jest od wielu czynników. Należą do nich między innymi powierzchnia ścian do tynkowania, rodzaj tynku, sposób tynkowania i dodatkowe utrudnienia. Podana cena to koszt materiałów i robocizny wliczony razem, dlatego to wszystko ma znaczenie. W przypadku tynkowania agregatem wiele zależy czy firma posiada swój agregat czy nie. Jeżeli posiada to jest to znacznie łatwiejszy i szybszy sposób. Praktycznie w moment udaje się wówczas otynkować całą ścianę. Tynkowanie ręczne jest znacznie dłuższe i bardziej pracochłonne. Jeżeli jednak firma nie posiada takiego urządzenia, to musi je wypożyczyć, a to jest dodatkowy koszt, który podnosi cenę tynkowania. Wysokość budynku również ma duże znaczenie. Od wysokości zależy czy firma będzie potrzebowała dodatkowego rusztowania, czy nie. Powyżej trzech metrów potrzebne jest już rusztowanie, a to również dodatkowy koszt.

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest jakość ścian i ilość otworów okiennych i otworów drzwiowych. Wymagają one, bowiem większej liczby listew, a to podnosi koszty tynkowania. Jeżeli zaś chodzi o jakość ścian, to im bardziej są one nierówne, tym więcej materiału będzie potrzeba na ich wyrównanie, dlatego też cena może wówczas znacznie skoczyć.

To i tak nie koniec. Każde utrudnienie, każde odstępstwo od typowego nakładania tynków, ponadwymiarowe zużycie materiałów wynikające z wymagań budynku a nie z błędów wykonania, powoduje, że cena takiego tynkowania znacznie rośnie. Oczywiście wycena przygotowywana jest na początku, wiadomo, więc czego się spodziewać i na jakie koszty się przygotować.   

 

30 marca 2017