Jak dobrze i bez problemu wytapetować ściany - garść praktycznych porad

Wielu osobom wydaje się, iż tapetowanie ścian jest niezwykle drogim zabiegiem. Dlatego też nie dziwi fakt, że zamiast pomyśleć o samodzielnym jego wykonaniu od razu poszukują do tego fachowca. Przedstawiamy więc garść przydatnych porad, dzięki którym na pewno każdy będzie w stanie samodzielnie wytapetować mieszkanie, i co najważniejsze, będzie to wykonane bez problemów i z dobrym efektem końcowym. Przygotowanie ścian do tapetowania nie jest wcale trudne, należy tylko wiedzieć, na jakiej powierzchni będziemy tapetować, i jak się do tego właściwie przygotować.

Przygotowujemy nowe podłoże

Tapetowanie nowych ścian może być przeprowadzone tylko wtedy, gdy są one równe. Inaczej tapeta nie będzie się ich właściwie trzymała. Dlatego też powinno się tapetować jedynie takie powierzchnie, które zostały wytynkowane lub też wygładzone gładzią gipsową. Obecnie jednak wiele materiałów, które są wykorzystywane do budowy domów i mieszkań ma już od razu gładką powierzchnię, na której można bez problemów położyć tapetę. Należy jednak pamiętać, aby odczekać czas potrzebny do rozpoczęcia prac w przypadku gipsu jest to nawet 8 tygodni, a jeżeli mowa o powierzchniach tynkowanych - wystarczy poczekać 4 tygodnie. Powierzchnie także obowiązkowo należy dobrze zagruntować, aby nie było problemu z wytapetowaniem powierzchni i aby tapeta dobrze trzymała się ścian.

Jak przygotować do tapetowania starsze ściany?

Stare podłoże na ścianach to nieco większy problem, ponieważ najpierw trzeba stwierdzić czy zostało pokryte. Gdy jest to na przykład farba olejna, powinna zostać przeszlifowana, aby tapeta dobrze się jej trzymała. Jeżeli natomiast ściana została pomalowana farbą, która odchodzi od ścian, należy zazwyczaj ją usunąć. Grozi to bowiem tym, iż po przyklejeniu tapety odpadnie ona od powierzchni ściany razem z warstwą farby. Tak samo należy dokładnie sprawdzić, czy na ścianach nie ma rys czy plam. W przypadku rys powinno się je wypełnić aby powierzchnia ściany była gładka, po czym zagruntować ścianę. Jak mowa o plamach należy spróbować je usunąć, a następnie zagruntować powierzchnię ściany. Gruntowania wymagają także te ściany które się pylą lub też niezwykle szybko wchłaniają wilgoć. Gdy zaś na ścianach znajduje się stara warstwa tapety powinna zostać dokładnie zerwana, a ściana oczyszczona z jej resztek oraz zagruntowana. Inaczej bowiem nie tylko utrudni to przyklejenie nowej warstwy tapety, ale także może powodować, że w tych miejscach pojawią się nierówności, które na pewno nie będą wyglądały zbyt estetycznie.  

 

30 marca 2017