Rodzaje klejów do płytek

Wybór odpowiedniego kleju do płytek ceramicznych i glazury to bardzo ważna kwestia, szczególnie kiedy sami bierzemy się za remont łazienki czy kuchni. Warto rozeznać się nie tylko w rodzajach tych klejów, ale także dokładnie wiedzieć do czego jest nam on potrzebny. Klejów na rynku jest dużo, więc warto porównywać producentów i skorzystać z tej najbardziej atrakcyjnej oferty.

Zanim jednak wybierzemy się na poszukiwania kleju, musimy koniecznie dowiedzieć się na jaki rodzaj podłoża będziemy go stosować, z jakiego materiału stworzone są płytki, a także czy podłoże jest pionowe czy poziome. Mamy więc trzy główne rodzaje klejów. Pierwsze, czyli żywiczne (epoksydowe i poliuretanowe) stosowane są do tych podłoży, które narażone są na działanie wody, bowiem są wodoszczelne. Drugie, cementowe, pozwalają na nałożenie większej ilości zaprawy oraz bardzo szybko działają. Natomiast trzeci rodzaj klejów – dyspersyjne, to spoiwa organiczne, które doskonale znoszą różnego rodzaju odkształcenia. Dobierać je więc należy dokładnie i najlepiej dodatkowo zapytać sprzedawcę przed zakupem czy dany klej będzie idealny na wskazaną powierzchnię. Dostępne są także kleje uniwersalne, które współpracują dobrze zarówno z ceramiką, jak i kamieniem.

Jeszcze przed zakupem kleju, niezależnie od tego, jakiego jest rodzaju, warto zapoznać się z jego ważnymi atrybutami, do których należą elastyczność, czas zużywania, pełnego utwardzenia i dojrzewania, przyczepność, całkowita grubość warstwy i zużycie. Dzięki porównywaniu tych cech, możemy bez większego problemu dobrać klej najbardziej skuteczny i idealnie nadający się dla naszych płytek.

30 marca 2017