Co jest czym na etykiecie efektywności elektrycznej?

Kupując urządzenie elektryczne a w szczególności AGD chcemy dokładnie wiedzieć jakie są jego możliwości, efektywność i ekonomika pracy. Aby uzyskać te wszystkie informacje, musielibyśmy dokładnie wypytywać o nie sprzedawcę. Tymczasem, są one dostępne na etykiecie efektywności elektrycznej.

Na etykiecie tej znajdziemy szereg informacji dotyczących zużycia energii. Znamy ten parametr chociażby z lodówek, oznaczony jako tak zwana klasa energetyczna. Przeważnie parametr ten jest podawany w postaci litery, Produkty o najniższej klasie energetycznej (najmniej wydajne) są oznaczone literką G. Produkty najwydajniejsze (najbardziej ekonomiczne) są oznaczone literką A. Jeśli producent chce podkreślić że jego produkt jest wyjątkowo ekonomiczny, może to zaznaczyć dodatkowym plusem bądź kilkoma plusami. Oznaczenie takie może mieć też formę barw. W przypadku produktu bardzo oszczędnego, barwa ta jest zielona. Jeśli jest odwrotnie, barwa ta zmienia się w czerwoną.

Na wspomnianej etykiecie znajdziemy również informacje na temat cech użytkowych danego urządzenia. Jeśli więc mamy lodówkę, dobrze będzie jeśli znajdziemy w tej etykiecie informacje dotyczące pojemności chłodziarki i zamrażarki. Chodzi o to, aby użytkownik otrzymał szereg niezbędnych informacji, które pozwolą mu określić czy dany produkt jest dla niego odpowiedni. Innym podobnym parametrem jest też poziom zużycia wody, który rzecz jasna decyduje o kosztach pracy danego urządzenia (pralki, zmywarki itd.). Etykiety mogą zawierać też inne informacje. Na przykład w telewizorach, mogą one informować użytkownika o mocy zużywanej przez urządzenie RTV w trybie czuwania. Jeśli nasz telewizor posiada przełącznik pozwalający na oszczędzanie energii, również będzie to ujęte na wspomnianej etykiecie.

Podsumowując – etykiety informacyjne są niezwykle ważne w procesie użytkowania urządzenia AGD. Wprawdzie jeszcze nie wszystkie rodzaje takich urządzeń muszą być nimi opatrywane, ale z biegiem lat ma się to zmieniać. Według przepisów UOKiK, co roku nowe kategorie urządzeń mają posiadać taką etykietę. Jest to z pewnością ukłon w stronę Klienta, który dzięki temu wie czego tak naprawdę może się spodziewać po danym urządzeniu AGD i nie tylko. Szkoda, że to rozwiązanie zostało wprowadzone tak późno. Czasami sprawdzanie niektórych parametrów podczas zakupów jest bardzo uciążliwe. Stąd też pomysł na wspomniane etykiety.

AGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj sprawdzony sprzęt wiodących marek: Bosch, Teka, AEG, Electrolux, Amica, Beko i innych.

30 marca 2017