Tapetowanie - porady przydatne każdemu

Zabierając się do położenia nowej tapety, nie możemy tego zrobić od razu. W pierwszej kolejności powinniśmy bowiem zadbać przede wszystkim o to, aby podłoże ścian było właściwie przygotowanie do położenia nowej tapety.

Przygotowujemy nowe ściany do tapetowania

Gdy chcemy przygotować nowe ściany do tapetowania, często mamy znacznie mniej pracy niż w przypadku starych powierzchni. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że powierzchnia ściany musi być gładka i równa aby tapeta dobrze się jej trzymała. Obecnie w znacznej większości nowe ściany pokryte są tynkami cementowymi lub nawet kwarcowymi, albo też położona jest na nich gładź gipsowa. Od tego co się na nich znajduje, zależy w pierwszej kolejności to, ile czasu potrzebujemy na to aby móc przystąpić do tapetowania.

Gdy chodzi o gładzie gipsowe, musimy odczekać minimum 6 tygodni zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac. Musimy sprawdzić przede wszystkim to, czy ściany są wystarczająco gładkie, jeżeli zachodzi taka potrzeba, powinny zostać przeszlifowane, do czego można wykorzystać papier ścierny. Następnie należy dokładnie zagruntować ściany, jeżeli zachodzi taka potrzeba, nawet dwukrotnie. Wiele z dostępnych na rynku środków stosowanych do gruntowania ścian, zawiera na opakowaniach informację, w jakim rozcieńczeniu należy stosować produkt w przypadku starych ścian, a w jakim, jeżeli zamierzamy gruntować nowe powierzchnie.

Jeżeli na nowych ścianach położone są tynki wystarczy 4 tygodnie zanim przystąpimy do kolejnych prac. Tam samo należy przede wszystkim sprawdzić, czy ściany są gładkie i odpowiednio je zagruntować, po czym można przystępować do tapetowania.

Jak przygotować stare podłoże ściany?

Gdy chcemy kłaść tapety na starych ścianach, przygotowanie powierzchni uzależnione jest od tego co się na nich znajduje.

Farba klejowa - to rodzaj suchej farby, która była stosowana dawniej. Niestety, musi być ona całkowicie usunięta. W tym celu trzeba ją usuwać ze ściany szpachelkami. Następnie powierzchnię należy umyć mydłem malarskim oraz uzupełnić ubytki, jeżeli zachodzi taka potrzeba i zagruntować.

Farba olejna - jeżeli nie odpada ze ścian, powinno się ją zeszlifować. Następnie powierzchnia wymaga uzupełnienia braków w ścianach oraz dokładnego mycia i gruntowania.

Farba akrylowa lub winylowa - tutaj jeżeli nie ma ubytków oraz farba trzyma się ścian, wystarczy je jedynie umyć, nie trzeba wtedy nawet gruntować.

Stara tapeta - zaleca się całkowite jej zerwanie, ponieważ stara może powodować problemy z naklejeniem nowej warstwy tapety, jak również może powodować jej zagięcia, co na pewno nie wygląda estetycznie.  

 

30 marca 2017