Malujemy ściany – zasady i sugestie ważne przed malowaniem

Wbrew pozorom malowanie ścian nie jest łatwą sztuką. Oprócz samego malowania ważne są również zasady, według których musimy postępować zanim zabierzemy się do właściwego malowania. Źle położona farba czy na nieodpowiednim podłożu będzie odchodziła od ściany lub mogą pojawić się nierówności. Dzięki naszym poradom dowiecie się, czy gruntowanie jest niezbędne, w jaki sposób szpachlować, oraz jak zabezpieczyć meble podczas malowania.

Zabezpieczenie mebli i podłóg

Podstawową czynnością, jaką powinniśmy podjąć przed rozpoczęciem malowania powinno być zabezpieczenie podłóg, okien i mebli folią malarską. Takie farby dostępne są w każdym sklepie z farbami, ale oprócz folii nie zapomnijmy kupić również taśmy malarskiej, za pomocą której przymocujemy folię. Przed malowaniem wszystkie meble i sprzęt wynosimy, a to, czego nie jesteśmy w stanie wynieść umieszczamy na środku pomieszczenia i szczelnie zakrywamy folią. Musimy pamiętać, że cienka folia ma tendencje do darcia się i jeżeli nie chcemy zachlapać podłóg powinniśmy zakupić nieco grubszą i bardziej wytrzymałą folię.

Czynności przed malowaniem

Ściany, zanim zaczniemy je malować, muszą być właściwie przygotowane. Tynk, który nie tworzy już sztywnego spoiwa z murem i zaczyna odchodzić od niego podczas opukiwania wytwarza charakterystyczny, dudniący odgłos. Taki tynk należy skuć, a te miejsca wyczyścić i położyć nową zaprawę gruntową, a następnie nałożyć nowy tynk.

Kłopot mogą sprawić również tapety, a także wykonane z farby olejnej lamperie. O ile w przypadku tapet wystarczy zmoczyć je wodą lub użyć specjalnego urządzenia, które za pomocą pary wodnej zmiękcza papier, tak w przypadku farby olejnej sprawa wygląda nieco gorzej. Żeby usunąć ją ze ściany należy użyć albo opalarki, albo preparatu, pod wpływem którego farba robi się miękka. W przypadku jednak opalarki praca nad usuwaniem farby olejowej może nam zabrać dość dużo czasu, natomiast w przypadku użycia specjalnego preparatu, możemy dostać dość mocno po kieszeni, bo dobre preparaty z tego gatunku są dość drogie.

Najłatwiej może pójść z usuwaniem starej, klejowej farby. Niestety nie można zostawić jej na ścianie, gdyż po nałożeniu nowej farby mogłyby one zacząć razem odchodzić, w wyniku czego powstaną nieestetycznie wyglądające dziury. Usuwanie farby klejowej jest jednak dosyć proste, gdyż wystarczy jedynie odrobina wody i szpachelka, a farba praktycznie sama odchodzi od ściany.

A co z dziurami w ścianach?

W przypadku, kiedy zobaczymy na naszej ścianie rysy, zagłębienia czy dziury, konieczne jest ich dokładne wyczyszczenie i wyrównanie zaprawą gruntową. Gdy miną 24 godziny za pomocą szpachli nakładamy zaprawę gipsową lub cementową.

Czy decydować się na gruntowanie?

Wszystko zależy od tego, na jaką powierzchnię będziemy kładli nową farbę. W przypadku, kiedy ściana się mocno pyli lub też podłoże zbyt mocno zbiera wilgoć, konieczne może okazać się zagruntowanie ściany. Gruntowanie konieczne jest również wtedy, jeżeli farbę chcemy położyć na nowy tynk (tylko i wyłącznie suchy), płyty kartonowo-gipsowe, a także gipsowe.

30 marca 2017