Tapetujemy ściany samodzielnie - jak uniknąć błędów?

Gdy chcemy własnymi siłami wytapetować nasze mieszkanie, musimy pamiętać i kilku podstawowych rzeczach. Podpowiadamy, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów, które zazwyczaj skutkują tym, iż efekt końcowy nie jest taki, jak tego oczekiwaliśmy.

Rzecz najważniejsza - odpowiednie przygotowanie podłoża

Na pewno nie można zapominać przede wszystkim o tym, aby właściwie przygotować powierzchnię, na której będziemy kłaść tapetę. Być może zajmie to nico czasu, jednak daje nam pewność tego, że tapeta pozostanie na swoim, miejscu i będzie wyglądała tak, jak tego oczekujemy. Powierzchnia, na której zamierzamy kłaść tapetę powinna być równa, sucha i czysta, tylko wówczas możemy liczyć na odpowiedni efekt końcowy. Trzeba odpowiednio przygotować podłoże, czyli wyrównać ubytki oraz dobrze umyć powierzchnię ścian, najlepiej mydłem malarskim. Potem należy poczekać, aż powierzchnia dobrze wyschnie.

Poza tym istotna jest także kwestia doboru tapety i kleju. Zawsze w pierwszej kolejności powinna być wybierana tapeta, a następnie do niej dopiero dobrany właściwy klej. Mogą one bowiem być wykonane z różnych materiałów i tym samym wymagać różnych rodzajów kleju.

Odpowiednia tapeta do każdego pomieszczenia

Wybór właściwej tapety i jej rodzaju do każdego pomieszczenia jest dość istotnym czynnikiem. Chodzi nie tylko o jej kolor, ale także o materiał z jakiego jest wykonana i jej właściwości. Na przykład do kuchni lepiej jest wybrać tapety które są odporne na wilgoć i przede wszystkim znacznie łatwiej jest je utrzymać w czystości. Dlatego też muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Na pewno największy wybór na rynku jest w kwestii tapet papierowych które często mają tłoczoną powierzchnię. Jednak bywa, że ich układanie sprawia pewne trudności, ponieważ klejem należy posmarować zarówno ścianę, jak też tapetę i następnie wilgotną równomiernie rozłożyć. Nieco łatwiejsze są do rozkładania tapety fizelinowe, przy których klejem smaruje się jedynie powierzchnię ściany.

Na rynku można dostać także tapety winylowe, które nie przepuszczają pary wodnej. Są one idealne na przykład do kuchni. Jednak właśnie ze względu na brak przepuszczalności powietrza, nie zaleca się ich stosowania w całym domu. Poza tym są one dość sztywne i przez to mogą sprawiać problemy w układaniu.

Klej - niezwykle ważny czynnik

Dobór odpowiedniego kleju również ma duże znaczenie, jeżeli mówimy o skutecznym tapetowaniu wnętrz. Powinien być dobrany do rodzaju tapety, inny bowiem nadaje się do tapet papierowych, a całkiem inny do winylowych.   

 

30 marca 2017