Fornir naturalny i modyfikowany

Fornir naturalny, może zmienić swoją barwę, wraz z upływem czasu. Dzieje się tak, na przykład pod wpływem działania promieni słonecznych. Fornir modyfikowany z kolei wykazuje znaczna odporność na zmianę koloru. Kolorystyka forniru modyfikowanego jest bardzo bogata. Możemy zdecydować się zatem na kolor jasnoróżowego klonu, czy na przykład bambusu, pomarańczowo-czerwonego drewna, czarnego wenge, i tym podobne. Rysunek słojów jest natomiast efektem naturalnego usłojenia drewna. forniry modyfikowane posiadają paski, które mogą być bardziej, bądź też mniej regularne. Bardziej zróżnicowane pod tym względem będą z kolei forniry naturalne.

Jak powstaje fornir naturalny? Następuje to poprzez skrawanie drewna z okleinówek. Są one łączone w takiej kolejności, w jakiej były zdejmowane. Forniry naturalne są bardzo oryginalne, prezentują się wręcz niepowtarzalnie. Forniry modyfikowane cieszą się z kolei nie mniejszą popularnością, przede wszystkim dlatego, że posiadają bardzo ciekawy wzór, a także bogatą kolorystykę. Fornir modyfikowany jest uzyskiwany poprzez sklejenie oraz sprasowanie warstw naturalnego forniru. Następnie tnie się je na cienkie plasterki, prostopadle do ich sklejeń.

Najtańsze rozwiązanie będzie stanowić zakup forniru oraz jego samodzielne przymocowanie. w ofertach większości firm znajdziemy płaty forniru posiadające grubość od 0,6 do 0,9 mm. Można także zamówić grubsze płaty, maksymalnie do 3 mm. Niekiedy materiał ten jest dodatkowo wzmacniany poprzez warstwę fizeliny, której zadaniem jest ochrona przed wszelkimi uszkodzeniami. Droższe rozwiązanie stanowią z kolei płyty wykończone fornirem, a więc płyty wiórowe, czy płyty MDF.

30 marca 2017