Do czego służy gładź gipsowa?

W sklepach i marketach budowlanych możemy odnaleźć gładź gipsową. Do czego jednak tak naprawdę służy ten coraz popularniejszy materiał budowlany? Otóż gładź gipsowa pomaga uzyskać gładką i idealnie równą powierzchnię ścian. Materiał ten można stosować zarówno na etapie budowy domu, jak i na przykład podczas remontów. Gładź gipsową zwykle nakłada się pod farbę. Znakomicie sprawdzi się ona jednak także pod wszelkiego rodzaju tapety. Materiał ten cieszy się we współczesnej branży budowlanej ogromnym powodzeniem. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że jest ekonomiczny i dość łatwy do nałożenia oraz daje znakomity efekt.

Gładź gipsowa na rynku dostępna jest zwykle w workach po 25 kilogramów. Materiał ten należy po prostu zmieszać z wodą według proporcji podanych przez producenta i nałożyć za pomocą metalowej pacy na odpowiednio przygotowane wcześniej ściany. Przestrzeganie owych proporcji podanych na opakowaniu jest bardzo ważne, bowiem tylko wtedy uzyskamy odpowiednią konsystencję.

Idealnie gładką powierzchnię uzyskamy tylko wtedy, gdy gładź nałożymy na ścianę, z której zostały usunięte wszelkie zanieczyszczenia. Najlepiej taką powierzchnię wcześniej także zagruntować – dzięki temu nałożona gładź nie popęka nam po wyschnięciu. Gdy ściana w naszym mieszkaniu jest wyjątkowo nierówna warto nałożyć więcej niż jedną warstwę gładzi – trzeba pamiętać jedynie o tym, aby jedna warstwa była dość cienka (ok. 5 milimetrów). Gładź gipsowa znakomicie sprawdzi się podczas remontu mieszkania w bloku z wielkiej płyty, gdzie ściany zazwyczaj są niezbyt dobrze wykonane - dotyczy to przede wszystkim starszych bloków.

30 marca 2017