Pokój dla dziecka i sypialnia - jak odmienić ich ściany?

Sypialnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w którym spędzamy sporo czasu. Na wiosnę warto odświeżyć jej wygląd, niekoniecznie malując cały pokój od nowa, czasami wystarczy niewielka zmiana na jednej ścianie, aby sypialnia rodziców lub pokój dziecka nabrały całkiem innego wyglądu!

Motyle na ścianach - idealne dla dzieci

Motyle to dosyć uniwersalny wzór na ścianę pokoju dziecięcego. Przy użyciu tej samej metody można wykonywać także inne wzory, ale to właśnie motyle są najprostsze i dają ładny efekt, nawet jeżeli nie są do końca idealne. Kluczowe jest dobre przygotowanie podłoża - jeżeli jest popękane lub farba się łuszczy należy je oczyścić i nałożyć ponownie gładź. Dobrze jest też zastosować grunt, a następnie odświeżyć kolor ściany, albo pomalować ją na zupełnie inny odcień.

Zarys motyla lub inny motyw należy nanieść na grubą teksturę, a potem przy pomocy nożyka wyciąć. Tak przygotowany szablon przykłada się na suchą ścinę, a potem za pomocą gąbki nanosi strukturę albo farbę w ciemniejszym lub jaśniejszym kolorze. Metoda ta jest niezwykle prosta w użyciu i nawet dysponując małą ilością czasu można wykonać takie zdobienia.

Jak odmienić sypialnię?

Zdecydowana większość osób posiada sypialnię w stonowanych kolorach, a mocny akcent kolorystyczny będzie miłą odmianę i przerwie monotonię sypialni. Zamiast, jednak po prostu malować jedną ze ścian na inny kolor można użyć masy tynkarskiej, która daje efekt starego, nierównego tynku. To bardzo popularne ostatnio zdobienie, które łatwo się nanosi na każdą ścianę, a cały sekret polega na niedokładnym wykonaniu zdobienia.

Ścianę należy pomalować specjalnym podkładem a następnie przy pomocy pacy nakłada się masę tynkarską zostawiając niedociągnięcia, miejsca bez masy i wariując grubość warstwy. Po wyschnięciu masy (zazwyczaj wystarczy jedna doba, ale szczegółowe informację dotyczące czasu schnięcia zawsze można znaleźć na opakowaniu) można ścianę pomalować. Wiele osób maluje dwukrotnie, z tym, że do drugiej warstwy wybierany jest inny kolor lub odcień, jest ona też nakładana nierównomiernie. Dzięki takiemu zabiegowi efekt wygląda bardzo profesjonalnie, nawet jeżeli wcześniej nie mieliśmy pojęcia o malowaniu ścian i nakładaniu tynków.

Jak widać przy użyciu niewielkich nakładów pracy można stworzyć ciekawy element w każdym pomieszczeniu i odświeżyć je na wiosnę!

30 marca 2017