System kontroli dostępu – opłacalny tylko dla dużych firm?

Nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej śmiało wkraczają do firm i instytucji. Jednym z nich jest system kontroli dostępu, który służy do zarządzania ruchem pracowników w firmie. Sprawdź, kiedy warto inwestować w taką technologię?

System kontroli dostępu

System kontroli dostępu daje lepszą ochronę, a także możliwość łączenia różnych systemów elektronicznych. Kontrola dostępu to zestaw urządzeń współpracujących ze specjalistycznym oprogramowaniem. Ma ona na celu sterowanie ruchem pracowników w firmie. Podstawowym składnikiem  systemu kontroli dostępu są czytniki zbliżeniowe, magnetyczne lub linii papilarnych. Ważnym elementem jest także kontroler działający we współpracy z czytnikiem i oprogramowaniem zezwalający na dostęp do poszczególnych pomieszczeń zidentyfikowanej osobie.

 

Jakie zalety ma system kontroli dostępu?

Podstawową korzyścią takiego rozwiązania jest to , że dzięki niemu w łatwy i przejrzysty sposób można zarządzać dostępem do poszczególnych pomieszczeń, a co za tym idzie mieć kontrolę nad bezpieczeństwem całego obiektu z jednego miejsca.

System kontroli dostępu umożliwia nam również minimalizowanie strat związanych z kradzieżą, archiwizowanie danych o poruszaniu się osób po danym obiekcie, dostęp do danych o personelu, czy też osobach przebywających w obiekcie na wypadek nagłej ewakuacji budynku. Dodatkowo system kontroli dostępu zwiększa dyscyplinę wśród pracowników oraz znacząco zmniejsza koszty działania przedsiębiorstwa poprzez możliwość zredukowania personelu ochrony fizycznej.

 

Gdzie sprawdza się system kontroli dostępu?

System kontroli dostępu wykorzystywany jest w różnych miejscach, najczęściej są to duże korporacyjne firmy. Coraz większą popularność zyskuje on także w szkołach i przedszkolach, gdzie okazuje się niezbędny w zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom. System kontroli dostępu można spotkać również w szpitalach, zakładach służby zdrowia i innych obiektach użyteczności publicznej, w których dojście do kluczowych stref powinno być ograniczone. Popularność tej metody uwierzytelniania potwierdza fakt, że jest ona wykorzystywana także na imprezach masowych, wyciągach narciarskich, a nawet na płatnych parkingach.

 

 

 

15 grudnia 2015