Urządzanie ogrodu – wskazówki dla początkujących

Jeśli zamierzamy urządzić własny ogród, to przede wszystkim musimy z góry ustalić jasne cele, jakie chcemy przy tym osiągnąć. Należy nade wszystko dobrze zastanowić się nad tym, co w takim ogrodzie jest dla nas najważniejsze. Niektórzy z nas traktują ogród przede wszystkim jako miejsce, w którym można cieszyć się pięknymi roślinami i oddawać się ich uprawie. W innych natomiast przypadkach jest to miejsce wypoczynku oraz rekreacji, w którym zarówno dzieci jak i dorośli muszą znaleźć odpowiednie dla siebie atrakcje.

Musimy również mieć na uwadze czysto użytkowe funkcje naszego ogrodu; często uprawiamy tam na przykład warzywa czy zioła. Niezależnie jednak od tego, jakie dokładnie przeznaczenie ma mieć nasz ogród – w każdym przypadku musimy zadbać o jego estetykę oraz jak największą liczbę zielonych akcentów, dzięki którym będzie on odznaczał się faktycznie pięknym i zadowalającym nas wyglądem. Jeśli zamierzamy stworzyć taki ogród od samych podstaw, to z góry powinniśmy przygotować się na zadanie wymagające niemałej cierpliwości oraz pracowitości. Z drugiej jednak strony uzyskanie w tej kwestii faktycznie zadowalających efektów zawsze niesie ze sobą ogromną satysfakcję, zatem mimo wszystko warto włożyć w to jak najwięcej wysiłku. W czasie organizowania swojego ogrodu każdy z nas może przynajmniej na chwilę stać się prawdziwym artystą, zaś urządzane przez nas miejsce będzie w tym przypadku naszym dziełem sztuki. Właściwie jedyne ograniczenia z jakimi musimy się tutaj liczyć to kwestie finansowe oraz dostępna wolna powierzchnia, jaką dysponujemy. Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko w każdych warunkach będziemy w stanie zaprojektować taki ogród, jaki spełni nasze oczekiwania – konieczne jest jedynie odpowiednie podejście. Jeżeli zakładamy ogród w miejscu, gdzie jeszcze całkiem niedawno znajdował się plac budowy to praktycznie od początku będziemy musieli włożyć w to sporo wysiłku, który jednak w stu procentach się nam opłaci. Przygotowywanie ogrodu od podstaw ma też swoje zalety, bowiem pozwala na tworzenie takiego miejsca od samego początku i dbanie o poszczególne jego elementy. Nie będziemy musieli tutaj decydować się na jakiekolwiek kompromisy które będą mogły pogodzić nasze oczekiwania z warunkami panującymi w istniejącym już ogrodzie – w tym przypadku wszystkie będzie dostosowane w stu procentach do naszych własnych potrzeb i wymagań. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek konkretnych działań dobrze będzie nieco bliżej zapoznać się z najważniejszymi stylami w dziedzinie aranżacji ogrodów, które cieszą się aktualnie największą popularnością. Możemy oczywiście zdecydować się na nowoczesne rozwiązania, choć niemniej godne uwagi są także bardziej klasyczne, pełne romantyzmu ogrody. Nowoczesne trendy odznaczają się przede wszystkim symetrią wszystkich elementów, co pozwala na stworzenie bardzo uporządkowanego ogrodu. Z drugiej jednak strony nie istnieje w końcu żaden obowiązek ścisłego trzymania się wyłącznie jednego, wybranego z góry stylu. Każdy z nas może sięgać po inspiracje oraz pomysły pochodzące z najróżniejszych trendów, tworząc w taki sposób bardzo interesujące miejsce. Przygotowując dla siebie ogród musimy przede wszystkim postarać się o stworzenie miejsca, które w ciekawy sposób będzie stanowiło odbicie naszej własnej osobowości.

Chodzi tutaj głównie o nasz własny komfort, bowiem w ogrodzie który z jakichkolwiek powodów nie będzie nam odpowiadał nigdy nie będziemy mogli w pełni się odprężyć i zrelaksować. Najlepiej będzie przelać wszystkie pomysły dotyczące naszego ogrodu na papier, i w taki sposób przygotować dla siebie cały plan działania. Taki plan powinien obejmować od razu wszystkie elementy naszego ogrodu, zarówno zieleń jak i tak zwaną małą architekturę. Warto brać przy tym pod uwagę wszystkie istotne dla nas czynniki, takie jak ukształtowanie terenu czy oczywiście wolną przestrzeń, jaką akurat dysponujemy.

zobacz więcej tutaj

 

Zobacz również