Oświetlenie ogrodowe - jak wybrać?

Ogród dla większości ludzi stanowi miejsce odpoczynku, zabawy dla pociech, relaksu i spotkań ze znajomymi. Najczęściej urządzamy tam grille oraz różne uroczystości rodzinne, jeśli tylko jest wystarczająco ciepło. Dlatego też, wszystko to odbywa się w lecie lub wczesną jesienią, kiedy w dzień mamy upały, a wieczorami przyjemny chłód. Ciężko jednak spędzać czas w ogrodzie kiedy panuje ciemność. 
Warto wiec zainwestować w oświetlenie ogrodu. Dzięki temu, zyskamy nie tylko źródło światła, ale także doskonałą ozdobę i bezpieczeństwo przez niechcianymi „gośćmi”. Jeśli chcemy, aby nasz ogród prezentował się pięknie, klimatycznie i stylowo, to musimy dobrać odpowiednie lampy oraz barwę światła. Prawidłowo dobrane oświetlenie, stworzy doskonałą atmosferę nawet w małym ogródku, z ogromnego zaś zrobi bajkową krainę. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, to wtedy musimy pomyśleć nie tylko o oświetleniu ogrodu, ale także elewacji domu. Do takiej posiadłości nie spróbuje zbliżyć się żaden włamywacz. Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do ogrodu, aby prezentował się on jak najlepiej? Jak prawidłowo oświetlić dom?
Rodzaje lamp zewnętrznych
Ogrody dookoła, najczęściej oświetlane są dwoma rodzajami lamp. Są to lampy ogrodowe oraz zewnętrzna, znajdujące się na budynku. Oświetlenie zewnętrzne ma za zadanie przede wszystkim dekorować i upiększać naszą posiadłość. Jednak montuje się je także w celach praktycznych. Wśród lamp zewnętrznych wyróżnić możemy te najazdowe oraz zainstalowane dookoła domu, aby ściany były oświetleni od dołu. Wygląda to bardzo artystycznie. Takie oświetlenie może być zrobione przy pomocy lamp ogrodowych. Są to np. kinkiety lub lampy zewnętrzne montowane w okapie. 
Lampy punktowe, najazdowe i halogeny
Bardzo ciekawy efekt tworzy także lampa punktowa zewnętrzna zamontowana w zgłębieniu ściany budynku. Lampy najazdowe, zakładane są na podjeździe i dzięki nim możemy wygodnie zaparkować samochodem nawet w zimie. Istotne wśród oświetlenia są także lampy halogenowe. Zamontowane na elewacji budynku, pozwalają domownikom bezpiecznie wejść do domu i znaleźć drogę wśród roślin. Są one wyposażone w czujnik ruchu, dzięki czemu nie musimy ich świecić i gasić. Planując aranżację naszego ogrodu, powinniśmy przede wszystkim skupić się na drzewach i kwiatach. Oświetlenie, zostawiamy zwykle na później. Warto jednak, pomyśleć o tych dwóch kwestiach jako o całości, dzięki czemu zaprojektować możemy naprawdę wyjątkowy ogród. 

 

Zobacz również