Jak oświetlić ścieżkę ogrodową?

Jak oświetlić ścieżkę ogrodową?

Poruszanie się po ogrodzie i wokół domu będzie łatwiejsze dzięki stworzeniu ścieżek. Sposób, w jaki zostaną wykonane, zależy w dużej mierze od indywidualnego gustu i dopasowania do aranżacji ogrodu. Niezależnie od preferowanej stylistyki, poruszanie się po ścieżkach wieczorem wymaga dodatkowego oświetlenia. Wybór lamp nie może być przypadkowy, aby oświetlenie spełniało swoją rolę, światło powinno padać bezpośrednio na grunt, a jednocześnie być osłonięte od góry, by nie oślepiało idącego. Istnieją trzy najpopularniejsze sposoby oświetlenia ścieżki w ogrodzie i wokół domu i spośród nich na pewno uda się wybrać najlepszy wariat.

Latarnie

Mają wygląd kojarzący się z miniaturowymi latarniami. Są wyższe, a światło ze specjalnie wyprofilowanej lampy pada bezpośrednio na ścieżkę. Najlepiej rozmieścić je w równych odstępach wzdłuż ścieżki. Ze względu na swoją wysokość sprawdzają się również przy oświetlaniu schodków czy niewielkich stopni.

Reflektory wbudowane w ścieżkę

Dadzą inny rodzaj światła niż klasyczne lampy – jasny strumień będzie skierowany ku górze. Jest to rozwiązane polecane przede wszystkim w przypadku mniejszych ścieżek, wytyczonych w wąskich miejscach, wzdłuż których nie mogłoby stanąć latarnie. Ich montaż będzie łatwiejszy, jeśli zaplanujemy go zawczasu, jeszcze podczas budowy ścieżki.

Lampy montowane na ścianie

Alternatywą dla lamp znajdujących się blisko gruntu lub wbudowanych w ścieżkę są te montowane na ścianie, których światło skierowane jest na drogę. Jest to rozwiązanie sprawdzające się tylko w niektórych sytuacjach, bo wymaga powierzchni, na której można by zamontować urządzenie. Jeśli jednak ścieżka znajduje się wzdłuż muru otaczającego posesję, a dodatkowo przestrzeń jest niewielka, takie lampy będą najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej zamontować kilka lamp w rzędzie z zachowaniem proporcjonalnych do długości ścieżki odstępów, by oświetlić jak największą przestrzeń.

Oprócz rodzaju lamp, warto mieć na uwadze również wykorzystywaną przez nie technologię. Wiele zależy od czasu, przez jaki planujemy oświetlać daną część ogrodu – jeśli będzie to dłuższy czas (np. cały wieczór), to wybór halogenów może okazać się dość kosztowny. Mniej energii będą potrzebowały lampy sodowe, metalohalogenkowe, a zwłaszcza diody LED. Szczegółowe informacje o parametrach danej lampy można uzyskać, sprawdzając jej opakowanie i instrukcję lub pytając sprzedawcę.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *