Jakie lampy wybrać do oświetlenia ogrodu

Jakie lampy wybrać do oświetlenia ogrodu

W sezonie letnim ogród jest dla nas miejscem, w którym możemy sobie odpocząć, poczytać książkę, urządzić imprezę urodzinową i wiele innych. Dlatego też, kiedy nadchodzą pierwsze ciepłe dni, zaczynamy myśleć jak taki ogród urządzić. O tym, warto przypomnieć sobie już wcześniej, aby zasiać kwiaty, poszukać aranżacji i zaprojektować ogród. Należy pamiętać, że niektóre rośliny wymagają sadzenia wczesną wiosną.
Warto pomyśleć także o oświetleniu. Jest to doskonały pomysł szczególnie dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas w ogrodzie w letnie wieczory. Wybierając odpowiednie lampy oraz żarówki, możemy w bardzo łatwy sposób stworzyć wyjątkowy klimat i atmosferę. Ogród wygląda wtedy całkowicie inaczej w ciągu dnia i w nocy. Wystarczy dodać mu uroku dobrze dobranym oświetleniem. Jeśli marzy nam się romantyczny klimat, to wybieramy światło ciepłe i rozproszone. Chcąc stworzyć bajkową krainę tętniącą życiem powinniśmy użyć światła o zimnej barwie. Należy jednak pamiętać, że lampy ogrodowe są przeznaczone do subtelnego oświetlania ogrodów, a więc światło nie powinno oślepiać.
Lampy dostosowane do warunków pogodowych
Wiadomo, że te lampy, które znajdują się wewnątrz budynku, nie będą się nadawać do montażu w ogrodzie, chyba, że producent to przewidział i lampa jest dostosowana także do niesprzyjających warunków pogodowych. Podczas kupna lampy, bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę, czy lampa może być montowana w ogrodzie. Tyczy się to szczególnie tych wiszących oraz kinkietów. Aby mieć pewność, że nasza lampa nie zostanie uszkodzona podczas deszczu czy śniegu, powinniśmy sprawdzić szczelność opraw. Powinny być one odporne na wilgoć, kurz, uszkodzenia, wiatr oraz zmiany temperatury. Pamiętać należy także o kwestiach bezpieczeństwa. Lampy przez nas wybrane powinny posiadać znak bezpieczeństwa B, prawidłowy stopień ochrony czyli IP. Oznacza to, że lampy są odporne na niesprzyjające czynniki zewnętrzne.
Prąd czy słońce? 
Jeśli tylko mamy dostęp w ogrodzie do energii elektrycznej, czyli rozprowadzane są pod ziemią kable, to możemy wybrać lampy zasilane prądem. Jeśli takowego dostępu nie posiadamy, wybieramy solarne, które do świecenia wykorzystują skumulowana energię słoneczną. Jeśli nasz ogród nie jest zacieniony, ale mamy w nim mnóstwo słońca w dzień, to lampy solarne sprawdzą się jak najbardziej.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *