Malowanie sypialni – poradnik

Malowanie sypialni – poradnik

Chęć zmiany dotychczasowej aranżacji albo potrzeba gruntownego remontu skłaniają do odświeżenia ścian. Ich pomalowania możemy podjąć się samodzielnie lub zatrudnić w tym celu specjalistyczną ekipę. Duża część osób decyduje się podjąć wyzwanie ze względu na koszty, a przy dobrym przygotowaniu ani dobór odpowiedniej farby ani jej nakładanie nie powinny sprawić problemu.

Sypialnia to wnętrze najbardziej prywatne i kojarzące się z relaksem, dlatego dopracowanie każdego detalu jest tak ważne. Dobrze dobrany kolor będzie miał wpływ również na nasze samopoczucie.

Kolory w sypialni

Wiele osób wierzy w moc kolorów, a te wybrane do sypialni powinny pomóc w wyciszeniu się. Starannie należy zaplanować nie tylko kolor ścian, ale również dodatków, by razem barwy stworzyły spójną kompozycję. Na ścianach sypialni powinny dominować raczej barwy jasne – błękity, beże, delikatne jasne brązy lub stonowane zielenie. Odcienie chłodne będą działać uspokajająco, za to ciepłe dadzą wrażenie przytulności. Często stosowanym rozwiązaniem jest także uczycie ciemniejszego, kontrastowego koloru na ścianie, na której znajduje się wezgłowie łóżka. Niekiedy domownicy decydują się również urządzić sypialnię w konkretnym stylu, który warunkuje dobór kolorów. Nie można pomijać indywidualnych gustów, to one zadecydują ostatecznie o tym, jak będziemy czuli się we wnętrzu.

Technika malowania

Przed przystąpieniem do malowania konieczne jest odpowiednie przygotowanie ściany – jeśli poprzednia farba łuszczy się i odchodzi od ściany, konieczne jest jej usunięcie; wizualny efekt poprawi także wygładzenie nierówności czy zagipsowanie otworów po poprzednich dekoracjach. Następnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni odpowiednim preparatem, których spory wybór znajdziemy w sklepach budowlanych.

Przed przystąpieniem do właściwego malowania warto zadbać o zabezpieczenie listew przypodłogowych oraz samej podłogi. Konieczne jest również zaopatrzenie się w wałki różnej wielkości lub odpowiednie pędzle. Malowanie zaczynamy od sufitu, farbę nakładając przy użyciu największego wałka lub pędza równoległymi pasami. Narożniki ścian najłatwiej będzie pomalować okrągłym niewielkim wałkiem. Potem możemy przystąpić do położenia farby na ścianach poprzez wykonywanie naprzemiennie pionowych, poziomych i skośnych pociągnięć.

W zależności od wybranej farby i stanu ścian może być konieczne położenie drugiej warstwy. Długość schnięcia powinna zawsze zostać określona przez producenta i dopiero po upływie tego czasu i upewnieniu się, że ściana nie jest mokra, możemy przystąpić do ponownego malowania.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *