Montaż oświetlenia ogrodowego

Montaż oświetlenia ogrodowego

Zanim zdecydujemy się w ogrodzie umieszczać lampy musimy sobie wszystko bardzo dobrze zaplanować i przewidzieć jak ostatecznie ma to wyglądać. Gdy chce się realizować instalację elektryczną to na pewno warto ją wykonać jeszcze nim założyć się ogród, ponieważ dzięki temu uniknie się problemów z rozkopywaniem istniejących grządek i dróg w ogrodzie. Mamy dla Was porady jak krok po kroku zamontować oświetlenie ogrodowe. Montaż oświetlenia ogrodowego

Montaż powinno się zrealizować jeszcze przed wykonaniem ścieżek oraz trawnika. Jak podłączyć oświetlenie ogrodowe do instalacji domowej? Montaż takiego oświetlenia będzie się wiązał z koniecznoscią przygotowania instalacji pod lampy ogrodowe ze źródłem prądu wychodzącym z domu. Trzeba to zrobić w należyty sposób, by ogrodowa instalacja była odpowiednio bezpieczna. Instalację zewnętrzną, która zasila ogród powinno się włączyć do instalacji domowej, do oddzielnego obwodu, który będzie chroniony przez dwa wyłączniki: – nadmiarowo – prądowy, który będzie dobrany do mocy – przeciwporażeniowy Do włączania lamp powinno się stosować aparaty, które będą działać automatycznie. Oprócz tego trzeba pamiętać o urządzeniu, które będzie wykonane, by ręcznie sterować oświetleniem z wnętrza domu oraz o przekaźnikach, które montuje się w rozdzielnicy i które pozwalają na powrót do ustawień automatycznych. Gdy w ogrodzie chce się realizować kilka obwodów oświetleniowych to powinno się z głównego obwodu zasilającego przygotować takie obwody, które zostaną podłączone do odpowiednich aparatów sterujących oraz takie, które mają zasilać lampy o niskim napięciu. Warto podłączyć transformatory oraz dodatkowe bezpieczniki, które zamontuje się za transformatorem. Wszystkie urządzenia powinno się montować w rozdzielnicy dodatkowej, dzięki czemu będzie to bezpieczniejsze. Oczywiście musi być to przygotowane w dobrym miejscu, które będzie łatwo dostępne. Kable zabezpiecza się w rurkach prowadzonych po ścianie domu. Zasilanie oświetlenia ogrodowego Między innymi od tego jakim napięciem będzie zasilane oświetlenie ogrodowe będzie zależeć moc lamp jakie będzie można w ramach tego oświetlenia używać. Zasilanie niskim napięciem będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich działek. W momencie, gdy planuje się duże lampy ogrodowe, albo podświetlenie elewacji lepiej wykonać instalację z sieciowym napięciem 230V. Układanie kabli pod oświetlenie ogrodowe Zanim doprowadzi się do ułożenie kabli warto sobie dobrze zaplanować, gdzie mają się znajdować lampy ogrodowe, które należeć będą do poszczególnych obwodów oświetleniowych. W zależności od zasilania przewody do lamp musza spełniać pewne wymagania. Przy niskim napięcie będzie można używać praktycznie dowolnego przewodu. Powinno się układać go w gruncie na dowolnej głębokości.

Trzeba jednak miejsce ułożenia oznaczyć folią, tak by w czasie dokonywanych prac w ogrodzie nie doprowadzić do jego zniszczenia. Kable warto także dobrze zabezpieczyć, by nie doszło do ich przegryzienia przez gryzonie. Dlatego można zastosować rurki karbowane. Przekrój żył należy dopasować do długości instalacji oraz obciążenia. W przypadku zasilania wysokim napięciem należy użyć kabla, który ma odpowiednią odporność napięciową oraz przekrój przynajmniej 2.5 mm2. Trasa z kablami nie może prowadzić przy dużych drzewach, by w ten sposób nie doprowadzić do zniszczenia kabli przez korzenie. Przewody układa się w wykopie i nad nimi umieszcza niebieską taśmę ostrzegawczą. W niektórych sytuacjach warto stosować ustawienie pierścieniowe, które zagwarantuje, że nawet w przypadku jakieś awarii będzie można oczekiwać, że część lamp dalej będzie funkcjonować.

zobacz więcej tutaj


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *