Oświetlenie ogrodowe - jak wybrać?

Oświetlenie ogrodowe – jak wybrać?

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji całej przestrzeni ogrodowej. Dobór odpowiednich lamp jest tak samo ważny jak ich wybór przy urządzaniu pomieszczeń wewnątrz domu. Ogród jest miejscem, gdzie możemy odpocząć, poukładać swoje myśli, czy też poczytać na świeżym powietrzu wśród panującej na około zieleni. Stanowi swego rodzaju azyl, nie zależnie od pory roku. Za dnia jest on rozświetlony naturalnym światłem, zaś o zmierzchu powinno się zadbać o jego oświetlenie. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie i na co zwracać uwagę przy jego doborze?

Lampy zewnętrzne

Lampy, które mają być montowane na zewnątrz powinny mieć bardzo dobrą klasę szczelności, ponieważ są narażone na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych – dlatego ich zabezpieczenie jest niezwykle istotne. Jeżeli lampa znajduje się blisko zbiornika wodnego powinniśmy zadbać o jej bezpieczeństwo jeszcze bardziej. Popularnym rozwiązaniem jest stawianie słupków oświetleniowych wzdłuż chodnika, które prowadza drzwi posesji od samej furtki. Najlepiej aby obudową słupka była stal nierdzewna. W lampy te można w prosty sposób wprowadzić czujnik ruchu, który spowoduje, że światło będzie się włączać tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne.

Oświetlenie chodnika i podjazdu

Przy oświetleniu elementów zewnętrznych takich jak chodnik albo podjazd można zdecydować się na zastosowanie opraw najazdowych. Jest to szczelne rozwiązanie – wytrzymałe na duży nacisk. Przy ganku bardzo dobrze sprawdzać się będą kinkiety ogrodowe. Montuje się je w małej odległości od drzwi oraz furtki. Warto zamontować je w formie naściennej blisko domofonu, aby umożliwić gościom wygodne korzystanie z tego elementu. Na rynku dostępne są również kinkiety, które mają również specjalną fotokomórkę reagująca na ruch – lampa włącza się samoistnie kiedy pojawi się człowiek. Do oświetlenia ganków stosuje się tzw. Plafony, które stanowią niekiedy uzupełnienie oświetlenia, jednak muszą charakteryzować się dużą odpornością na wodę. Jeżeli chcemy oświetlić cała posesję musimy zastosować odpowiedniego rodzaju reflektory. Warto również zastanowić się nad używaniem oświetlenia energooszczędnego LED. Należy je stosować w lampach, które działają praktycznie przez cały czas.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *