Post

Czego potrzebujesz do domowej pracy zdalnej?

Lockdown spowodował, że wielu z nas zaczęło realizować swoje obowiązki zawodowe przez internet, w formie pracy zdalnej. Nie dla wszystkich taka zmiana okazała się prosta. Warunki techniczne, a czasem nawet mieszkaniowe skutecznie uniemożliwiały nam efektywną pracę, przez co rosła frustracja zarówno po strony pracownika, jak i pracodawcy. Co jest niezbędne, aby praca w domu przebiegała pomyślnie? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdy przyjdzie nam przenieść swoje życie zawodowe w przestrzeń naszego mieszkania?

Własny kąt do pracy

Przede wszystkim musimy znaleźć własny kąt do pracy. Wbrew obiegowej opinii nie da się pracować codziennie w innej kawiarni czy pomieszczeniu. W każdej przestrzeni człowiek potrzebuje czasu na zaaklimatyzowanie się. Postarajmy się więc wybrać jedno stałe miejsce, w którym będziemy realizować powierzone nam zadania zawodowe. Dobrze byłoby, gdybyśmy mieli do dyspozycji całe pomieszczenie, jednak jeśli nie ma takiej możliwości - wybierzemy możliwe spokojne miejsce, w którym nie będziemy się zbyt często wybijać z wyznaczonego rytmu dnia.

Cisza i spokój w domu, by móc skupić się na pracy

Jak trudno pracować w domu, gdy wokół panuje chaos, wiedzą przede wszystkim rodzice - zarówno tych małych dzieci, jak i w wieku szkolnym. Nie jest łatwo skupić się na pracy w sytuacji, gdy jesteśmy ciągle zasypywani serią błahych, domowych pytań, albo, gdy ktoś krąży stale za naszymi plecami. Wystarczającym wyzwaniem jest konieczność odcięcia się od wielu domowych rozpraszaczy. Wybierzmy zatem miejsce, w którym możliwie rzadko będzie nam ktoś przeszkadzał i będziemy mogli się skupić w 100% na powierzonych nam zadaniach. Pamiętajcie - w pracy zdalnej liczą się przede wszystkim efekty.

Odpowiedni sprzęt i narzędzia

Poza odpowiednim, cichym i spokojnym miejscem, niezbędny jest także sprzęt. Pracując z domu, potrzebujemy wydajnego komputera, który będzie płynnie pracował nawet po wielu godzinach intensywnej pracy, a także obsługiwał wszystkie prace niezbędny przy wykonywaniu naszego zawodu. Nie możemy zapomnieć także o wysokiej jakości sprzęcie do wideokonferencji - chodzi tutaj zarówno o kamery, jak i o mikrofony. Pamiętajmy, aby wybierać sprawdzonych producentów, którzy od lat specjalizują się w sprzedaży biznesowego sprzętu, który sprosta najwyższym wymaganiom. Niezależnie od powagi internetowego spotkania, wysoka jakość połączenia możemy nam tylko pomóc. Poza tym zadbajmy o wygodne krzesło i duże biurko. Skoro musimy już spędzać nad pracą kilka godzin dziennie, niech się tak dzieje, chociaż w komfortowych i przede wszystkim zdrowych warunkach. Dla usprawnienia swojej pracy powinniśmy skorzystać także z jednego z wirtualnych organizerów zadań.