Post

Teams – możliwości techniczne narzedzia

Microsoft Teams to platforma komunikacyjna, która łączy w sobie trzy właściwiości - jest jednocześnie obszarem roboczym, wirtualnym miejscem spotkań, a także czatem tekstowym. Teams wchodzi w skład Microsoft 365 i jest świetnym uzupełnieniem pakietu Office. Kiedy platforma może się okazać najbardziej przydatna? Większość firm wykorzystuje aplikację, aby utrzymać kontakt ze współpracownikami za pomocą czatu i video-konferencji. Stało się to niezwykle przydatne, gdy większość biur została zamknięta w marcu 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa. Co jednak wyróżnia Microsoft Teams na tle konkurencji to to, że jest to także platforma do samodzielnej lub zespołowej pracy na plikach, a także organizacji i koordynacji pracy zespołu.

Aplikacje możemy uruchomić zarówno przez przeglądarkę, jak i przekaz aplikacje na komputerze czy urządzeniu mobilnym - ma on pełne wsparcie do pracy na urządzeniach działających na Androdzie czy iOS. Jeśli chcemy skorzystać z Teamsa, niezbędne będzie konto usługi Office 365 z odpowiednim planem licencyjnym. Platforma działa dobrze na wszystkich topowych przeglądarkach – Google Chrome, Firefox czy Microsoft Edge.

Za pomocą Teams możesz zebrać swój zespół i przekazać bezpośrednie wytyczne odnośnie projektu na chacie, wprowadzić zmiany w dokumentach, wyświetlić wzmianki czy udostępnić notatki. Aplikacja ta pozwala na zdalną koordynację pracy całego zespołu, a także na monitorowanie postępów w powierzonych zadaniach. To niezwykle przydatne w firmie, gdzie zadania realizowane są w grupach, a sytuacja nie zezwala na pracę w jednym pomieszczeniu. Wystarczy podpięcie do internetu i możemy pracować z każdego miejsca na świecie. Co ciekawe, Microsoft Teams jest darmowy dla instytucji edukacyjnych oraz w wersji próbnej przez pół roku od uruchomienia subskrypcji dla klientów Microsoft.

Spotkania na Teams możemy realizować aż do 250 osób, a także mamy możliwość zdalnego sterowania innym komputerem podczas rozmowy. To może pomóc mam przy zdalnej naprawie problemów technicznych czy korekcie projektu, bez konieczności jego przesyłania. Każdą z rozmów możemy nagrywać w czasie rzeczywistym, więc jeśli potrzebujemy udokumentować przebieg spotkania – nie będzie z tym problemu. Jeśli wykorzystujemy Microsoft Teams do pracy zespołowej, możemy także wykorzystać „whiteboard” w celu usprawnienia prezentacji i zwiększenia dynamiki pracy.

Platforma zbudowana jest w sposób intuicyjny, nie jest zatem kłopotliwa w obsłudze dla większości użytkowników. Jako że jest ona elementem pakietu Office, jest ona kompatybilna z Wordem, Excelem czy PowerPointem. Jeśli w naszej firmie pracujemy na wyżej wspomnianych programach, może to być najlepsze rozwiązanie dla usprawnienia zdalnej pracy zespołowej, a przy tym nie będzie wymagało wielkich zmian w firmowym oprogramowaniu. Ze względu na darmowy okres próbny, sami możemy po kilku tygodniach zweryfikować czy jest to platforma dla nas – warto więc spróbować.