Post

Jak przygotować firmę do wdrożenia MS Teams?

Microsoft Teams daje możliwości, o których firmy jeszcze kilkanaście lat temu mogły jedynie marzyć lub cieszyć się musiały namiastką tego, co dziś proponują nam rozwiązania do pracy grupowej i konferencji takie jak wspomniana usługa od Microsoft. To niezwykle popularny dodatek do pakietu Microsoft Office 365, na którym pracuje na co dzień wiele firm, również w Polsce. Rynek ten rozwija się dynamicznie, a tendencja wzrostowa jest wyraźnie zauważalna. Potrzebujemy komunikacji online oraz wsparcia technicznego tej komunikacji na każdym kroku. Biznes stał się online bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej i właśnie dlatego coraz więcej firm rozważa wdrożenie rozwiązań Microsoft Teams do pracy zdalnej również u siebie. Jak przygotować firmę do wdrożenia MS Teams?

Przygotuj zespół na zmiany

Czynnik ludzki jest kluczowy w tym przypadku. Pracownicy poszczególnych działów muszą być przygotowani do nowej formy współpracy, do tego, że być może rzadziej będą bywali w biurach. Praca zdalna jest dziś również dla nich często łakomym kąskiem, a więc spodziewać się możesz raczej pozytywnego odzewu. Wymagać to będzie rzecz jasna często przeorganizowania nieco struktury organizacyjnej firmy, ale zwykle jest to bardzo opłacalne.

Szkolenia dla pracowników

W firmie dobrze będzie oczywiście przeprowadzić odpowiednie szkolenie z zakresu obsługi MS Teams. Sama usługa wydaje się być stosunkowo intuicyjna, ale mimo wszystko jako zarządzający zespołem, powinniśmy mieć pewność, że każdy z naszych pracowników doskonale poradzi sobie z wdrożeniem w tę usługę i będzie wykonywać wszystkie powierzone mu zadania w odpowiedni sposób za jej pośrednictwem. To szczególnie istotne w przypadku zespołów projektowych, które pracować będą online nad wspólnym dziełem.

Najlepsze na rynku rozwiązania sprzętowe

To z kolei etap, który będzie generował najwięcej kosztów. Zwykle jednak gra jest warta świeczki. Na tym etapie będziemy musieli zdecydować się co do potrzebnych nam funkcji w firmie i dopasować pod tym kątem odpowiednio urządzenia. Oczywiście usługa MS Teams może działać na słabszych technicznie rozwiązaniach, ale wybranie od razu dobrego sprzętu z pewnością przysłuży się jakości współpracy i komunikacji w naszym przedsiębiorstwie.

Wdrożenie rozwiązań technologicznych często nie jest skomplikowane, ale może wymagać pewnego wsparcia, zwłaszcza od działu IT. Wybrać możemy urządzenia takie jak telefony konferencyjne, terminale USB w wersji all in one, które umożliwiają prowadzenie konferencji video z wieloma użytkownikami, słuchawki, mikrofony, projektory czy też inteligentne kamery. To wszystko po zainstalowaniu przeniesie naszą firmę w technologiczną przyszłość i sprawi, że zupełnie przemodelujemy wizję pracy.

Producenci tacy jak Poly stawiają przede wszystkim na pełną kompatybilność z usługą Microsoft. Dzięki współpracy z gigantem udało się im wypracować rozwiązania sprzętowe, które doskonale sprawdzają się w środowisku Microsoft Teams i wydobywają z tej usługi jeszcze szerszy zakres możliwości.